BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK ÖĞRENCİLERİNDEN ZİYARET

TÜBİTAK ÖĞRENCİLERİNDEN ZİYARET

 TÜBİTAK 48. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması’nda ön elemeleri geçerek Ankara Bölge Sergisine davet edilen iki okulumuz idarecileri ve proje ekipleriyle beraber Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz’i ziyaret ettiler.

İzzet Baysal Anadolu Lisesi proje ekibimiz Okul Müdürü Uğur Sönmezel, Biyoloji Öğretmeni Necmettin Sarı ve öğrencilerimiz Şevval Yümnioğlu(11/F), Neslihan Efsa Özçelik(11/F), ziyaretlerinde projeleri hakkında Milli Eğitim Müdürümüzü bilgilendirdiler.

Projenin adı: Eucypris virens ve kemotolerans

Öğrencilerimiz Gölköy’de beş farklı istasyondan alınan su örneklerini incelemiş ve bu örneklerin ekolojik değerleri tespit edilmiş. Çalışma sonucunda, çalışma alanının ötrifikasyon tehditi altında olduğu, gölü besleyen derelerin evsel ve endüstriyel atıklardan arındırılması gerektiği ve antropojenik etkilerin önlenmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Altındağ Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi proje ekibimiz Okul Müdürü İbrahim Yazıcı Biyoloji Öğretmeni Mine Acar Özçelik, öğrencimiz Şeyma Başaran(10/F), projeleri konusunda Milli Eğitim Müdürümüzü bilgilendirdiler.

Projenin Adı: Işık aydınlatıyor mu? Kirletiyor mu?

Öğrencimiz, çoğu zaman insanların dikkatini çekmeyen ‘ışık kirliliği’ konusunda bir araştırma yapmış, ışık kirliliğinin ostracodaların herpetosipris reptans türü üzerindeki etkilerini araştırmak ve ostracodaların hangi renk ışığı tercih ettiklerini belirlemek amacıyla 15 gün süren bir deney yapmıştır.

Deney sonucunda normal gün ışığından daha uzun süreli ışığın canlılar için kirlilik oluşturduğu, tehlike arz ettiği sonucuna varılmıştır.

 

Milli Eğitim Müdürümüz her iki ekibimizi de araştırmalarından dolayı tebrik etti ve başarılarının devamını diledi. Öğrencilerimize hediye paketi ve teşekkür belgesi verdi. 

16-03-201716-03-201716-03-201716-03-201716-03-2017

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.