BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAYGIYLA…

SAYGIYLA…

 

 Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 78´nci Yıl Dönümünde tören ve programlarla anıldı.

 

Anıtpark’ta yapılan törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Garnizon Komutanı Vekil Piyade Kurmay Albay Mehmet Ünlü, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun, Baro Başkanı Ferit Atalay, Vali Yardımcıları, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, ilimizdeki kurum amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı.

 

Çelenklerin sunumunun ardından saat 09.05 geçe siren sesleri eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okundu. Tören sırasında bayraklar yarıya indirildi.

 Anma etkinlikleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu´nda devam etti.

 

Emine-Mehmet Baysal Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Kültür Merkezi’ndeki programa Bolu Valisi Aydın Baruş, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Mehmet Ünlü, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, ilimizdeki daire müdürleri sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Kültür Merkezi’nde düzenlenen program Emine – Mehmet Baysal Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Şenufuk’un günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti. Okul müdürü konuşmasında:

 

“Atamızı ebediyete intikalinin 78. Yılında bir kez daha anmak ve anlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.Onu bir gün yer yer dökülen vatan parçalarını toplamak için Bingazi’de Trablusgarp’ta , başka bir gün elde kalan son çarelere tutunmak için Suriye çöllerinde Filistin’de, başka bir gün ise bütün dünyaya buradan geçilmez dediği Çanakkale’de yani vatanın muhtaç olduğu her yerde görürsünüz. Büyük Atatürk birçok dönemde Türk halkının mukaddes değerlerini korumak için sahip olduğu yüksek şuuru vurgulamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bombasırtı olayında  Mehmetçiğe Çanakkale savaşını kazandıran yüksek ruhu şöyle ifade etmektedir:’ Karşılıklı siperler arasında mesafe 8 metre yani ölüm muhakkak. Ne kadar imrenilecek soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz. Bomba, Şarapnel kurşun yağmuru altında ölümü görüyor, 3 dakikaya kadar öleceğini biliyor ama en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor, bilmeyenler ise Kelime-i Şahadet getiriyor. Emin olmalısınız Çanakkale Muharebeleri’ni kazandıran bu yüksek ruhtur. ‘Bugün daha iyi hissediyoruz ki Antep’te Maraş’ta Dumlupınar’da , İzmir’de düşmana karşı zaferi kazandıran bu ruh 15 Temmuz tarihinde   demokrasimizin ve geleceğimizin kurtuluşu için bir kez daha kendini göstermiştir. Bu yüksek ruh devletimizin varlığına kastedecek  her türlü tehdite  karşı geçmişten geleceğe ebediyen yaşayacaktır. O’nun en büyük hedefi Kurtuluş Savaşı’nın ardından Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartmak olmuştur. Atatürk’ün ifade ettiği gibi tek bir şeye ihtiyacımız var: Her zamankinden daha çok çalışıp vatanımız ve milletimiz için büyük işler yapma gayretinde olmak.

Emine – Mehmet Baysal Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan Oratoryo gösterisi  büyük bir beğeni ile izlendi. Hazırlanan Oratoryoda başarılı bir performans sergileyen Emine – Mehmet Baysal Anadolu Lisesi öğrencileri, katılımcılara duygu dolu anlar yaşattılar.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ebediyete intikalinin 78´inci Yıl Dönümünü Anma Programı Vali Baruş ve beraberindekilerin öğretmen ve öğrencileri tebrik edip hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi.

 

Salon programının sona ermesinin ardından  Bolu Valisi Aydın Baruş ve diğer protokol üyeleri yine Emine-Mehmet Baysal Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan resim sergisini de gezdiler. 

 

Yarının Büyükleri Değerli Gençler, sizler Atatürk  gençlerisiniz O’nu  ve fikirlerini yaşamınızda rehber edininiz. Unutmayınız ki “Fikirler ölmez.”

 

Nasıl söylerim öldüğünü nasıl

Atatürk’üm karşımda yatmış uyumuş

Karlar üstünde kalpağı başında

Nasıl söylerim öldüğünü nasıl

Başında yeni şapkası

Yola çıkmış yürümüş yürümüş

Kalabalık arkasında

Nasıl söylerim öldüğünü nasıl

Çenesine uzanmış eli

Atatürk’üm çıkar koca tepeye

Işık vurmuş yüzümüze

Atatürk’üm bakıyor

Çeki düzen verilim kendimize

10-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-2016

 

 

 

 

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.