BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAĞLIKLI VE GÜVENDE NESİLLER İÇİN…

SAĞLIKLI VE GÜVENDE NESİLLER İÇİN…

 

Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Bolu Belediyesi işbirliğinde hazırlanan  “Uluslararası Güvenli Okullar, Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu” Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda başladı.

Sempozyumun açılış programına Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, Milli Eğitim Bakanlığı İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdülhamit Karataş, AİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, AİBÜ Rektör Yardımcısı Vahdettin Çiftçi, Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk, Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sempozyum açılışında konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Bolu İl Koordinatörü Sempozyum Başkanı Sema Kara, “Bakanlığımızda ilk kez gerçekleştirilen İş Güvenliği Sağlığı karavanı uygulamasıyla bu değerlerimizi ilköğretimden itibaren tüm yaş gruplarındaki öğrencilerimize yansıtarak iş güvenliği kültürünü bir yaşama biçimi şekline dönüştürebileceğiz. Özverili çalışmalarıyla programımızda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma minnettarım.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk, “Uluslararası Güvenli Okullar, Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu’na ev sahipliği yapmaktan gururluyuz. Bu tür organizasyonların yapılmasında büyük bir ekip çalışması ve işbirliği vardır. Katkılarından dolayı Bolu Belediyesi, AİBÜ ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ederim. Sempozyumun Bolu’muza hayırlar getirmesini diliyorum.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdülhamit Karataş, “Sıfır riski yok etme şansımız yok ama tehlikeleri en aza indirmek ve erteleme şansımız var. Gittiğim her toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir şeyler yapması gerektiği söyleniyor. Bunu söylemekte haklılar. Eğitim şart. Koruyucu ve önleyici tedbirler milli mücadelemiz kadar önemlidir. Sağlıklı bir nesli yetiştirmenin yolu koruyucu önlemleri çoğaltmaktır. Bu konuda insan israfı yapmadan bir eğitim süreci oluşturmamız gerekiyor. Bizim çalışmalarımızı bu anlamda yürütmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

AİBÜ Rektör Yardımcısı Vahdettin Çiftçi, yaptığı konuşmada “Türkiye’de bir ilk olması sebebiyle bu sempozyumu çok önemli buluyorum. Ülkemizin İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı uluslararası normları karşılamasına rağmen yaşadığımızı iş kazası ve meslek hastalıkları konusunda daha fazla mesafe kat etmemiz gerektiği bir gerçektir. Sempozyumun ana temasını oluşturan güvenli okullar temasının yapılacak akademik çalışmalar, plan ve mevzuat değişimlerine katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.  

Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, “İş güvenliği konusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’mızın çalışma alanı olmasıyla birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün böyle bir hassasiyet göstererek bu çalışmayı başlatması mutluluk verici. İş güvenliği eğitiminin okullardan başlanarak hayatın her tarafına yayılması iş kazalarının önüne geçecek ve daha sağlıklı bir toplum olmamızı sağlayacaktır. Böyle bir organizasyonun içinde daha yeni bir yüksekokul olmasına rağmen Seben İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu’nun olması bizi mutlu etmiştir.” diye konuştu.

Bolu Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, “Güvenli okullar, çalışan sağlığı ve iş güvenliği ana temalarıyla gerçekleştirilen bu sempozyumun ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Eğitim sistemimizin temel amacı çocuklarımızı milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerleri benimsemiş, çağın gerektirdiği bilgi beceri ve donanıma sahip bir şekilde yetiştirmektir. Bu amacı gerçekleştirmenin yolu öncelikle nitelikli ve güvenli okul ortamları oluşturmaktan geçiyor. Okullarımız çok sayıda kişinin bir arada bulunması sebebiyle birçok güvenlik riskini bünyesinde barındırıyor. Bu sempozyumla katılımcıların kendilerini geliştirme imkanı bulacaklardır. Sempozyumun yapılmasına öncülük eden Milli Eğitim Müdürlüğü’müze ve desteklerini esirgemeyen üniversitemize, Bolu Belediyesi’ne ve Bolu Bağışçılar Vakfı’na teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların akabinde İş Sağlığı ve Güvenliği Bakanlık Koordinatörü Özkan Avcı, “Kamuda İş Sağlığı ve Güvenliği Milli Eğitim Bakanlığı Uygulamaları” sunumunu yaptı. Davetliler, Dojo eğitim alanını açılışını yaptı. Eğitim alanında davetlileri karşılayan minik öğrenciler, sunumlarını gerçekleştirdiler.

  “Uluslararası Güvenli Okullar, Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu” 3-4 Mayıs tarihlerinde alanında uzman kişilerin davetlilere İş Sağlığı ve Güveliği alt disiplinlerine ait sunumlarını yapmasıyla tamamlanacak.

03-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-2018

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.