BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ROMANLAR HEM ÖĞRENDİ HEM EĞLENDİ

ROMANLAR HEM ÖĞRENDİ HEM EĞLENDİ

 

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca, dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi operasyonu kapsamında desteklenen, başvurusunu Sosyolojik Araştırmalar Merkezi derneğinin yaptığı, “HEP BİRLİKTE DAHA GÜZEL YARINLARA” projesi kapsamında açılan meslek kurslarının belge dağıtım töreni düzenlendi.

Törene Bolu Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Türkiye Romanlar Konfederasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar ve kursiyerler katıldı.

Törende konuşan Halk Eğitim Sanat Merkezi ve ASO Müdürü Mustafa Çilkara, Roman vatandaşlarımızın istihdamına yönelik 54 vatandaşımıza 4 farklı kurs açıldığını ve 40 kursiyerin belge almaya hak kazandığını söyledi.

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Yahya Mustafa Keskin konuşmasında:"Meslek kursları projemizin bir ayağını oluşturmakta, projenin esas amaçları arasında roman vatandaşlarımızın sosyal paydaşları ve roman olmayan vatandaşlarla kaynaşmaları ve istihdam edilirliklerini sağlamaktır. Roman vatandaşlarımız dezavantajlı kesimler arasında ve biz bu durumu açılan kurslarda alınan eğitimle düzetmek istedik. Proje kapsamında sosyal uyum, bağımlılık, çocuk sağlığı ve daha bir çok seminerlerimiz olacak."dedi.

Türkiye Romanlar Konfederasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar: “2006 yılında çıkarılan yasayla Romanların sosyal entegrasyonuna zemin hazırlandı.  Bugün bu programda da görüyorum Devlet burada ve Romanların yanındadır. Hepimiz biriz, kardeşiz” dedi.

 Bolu Belediyesi olarak dar gelirli insanların evleri ve işleri olsun amacı ile yol çıktıklarını belirten Bolu Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz “Şu anda 70 konutun teslimini gerçekleştirdik ve 100 konutluk bir proje için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından cevap bekliyoruz. Sizler bu ülkenin ve Bolu’nun bir parçasısınız. Sizleri daha sağlıklı mekânlarda barındırmak için çalışmalar yaptığımızı unutmayınız. Sizler varsanız bir buradayız” dedi.

Ülkemizdeki dezavantajlı gruplar içinde en büyük kesimi Roman vatandaşlarımızın kapsadığını belirten Bolu Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan ise yaptığı açıklamada “Öncelikle roman vatandaşlarımızla ilgili bu projeyi hayata geçiren proje paydaşlarını tebrik ediyorum. Bugün roman vatandaşlarımızla ilgili yaşanan sorunların temelinde eğitim eksikliği öne çıkıyor. İstihdamdaki başarıyı sağlamanın en kesin yolu eğitim çağındaki çocuklarımızın eğitimini, eğitimin devamlılığını sağlamaktır. Sizlerin daha iyi yaşam koşullarına ulaşmanız için oluşturulan projelerle devletimiz bir anlamda pozitif ayrımcılık yapıyor. Roman vatandaşlarımızın ülkemize olan sadakatinden hiç şüphemiz yoktur. 15 Temmuz’da sokaklara çıkan ilk vatandaşlarımızın roman vatandaşları olduklarını gördük. Yaşam koşullarınızın iyileşmesi temel hedeflerimiz arasındadır” dedi. 

 

Protokol konuşmalarının ve ödül töreninin ardından kursiyerlerin alınan kurs süreçlerinin anlatıldığı sinevizyon gösteri izlendi. 

13-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-2017

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.