BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OHSAS BELGESİ ALMAYA HAK KAZANAN OKULLARIMIZA SERTİFİKA TÖRENİ

OHSAS BELGESİ ALMAYA HAK KAZANAN OKULLARIMIZA SERTİFİKA TÖRENİ

 OHSAS 18001 (Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ) Belgesi, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki gereklilikleri belirleyen, çevre standartları ile uyumlu uluslararası bir standarttır. OHSAS’ın ilk amacı, çalışanları işyerinin olumsuz etkilerinden korumak, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak, İş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle oluşabilecek iş gücü ve iş günü kayıplarının en aza indirilmesi, dolayısıyla iş veriminde artışın sağlanmasıyla üretimin (ürün ve/veya hizmet) korunması, çalışma ortamlarında alınan tedbirlerle, işletmeyi tehlikeye sokabilecek yangın, patlama, makine arızaları ve devre dışı kalmaların ortadan kaldırılmasıdır.

 OHSAS 18001, proaktif bir yaklaşımla, zararla sonuçlanabilecek olası tehlikelerin önceden tespitini ve gerekli önlemlerin alınmasını hedeflemesi açısından çok önemli ve tüm dünyada uygulanan yüksek bir standarttır.  

 OHSAS 18001 İSG yönetim sistemi standartlarına ulaşabilmek için ilimizdeki iki okul, İş Sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörü Sema Kara danışmanlığında çalışmalarını yürütmüştür.

 

 İzzet Baysal Gölyüzü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, OHSAS ekibini oluşturan Okul Müdürü Emine Kaya, İSGU Esat Baran, okul öğretmenlerinden Müdür Yardımcısı Arif Reis, Özcan Dayıoğlu ve Sedat Kocakaya öğretmenlerimizle ve  Mustafa Çizmecioğlu Anadolu  Lisesi, OHSAS  ekibini oluşturan Okul Müdürü Ahmet Ercivan, İSGU Esat Baran, okul öğretmenlerimizden Müdür Yardımcısı Bayram Yıldız, Nurhan Demiray, Sibel Ataöver, Serpil Yusufoğlu, Şinasi Taşdan, Ali Tekeli ve Ümit Şengül öğretmenlerimizle birlikte yürütülen çalışmalar sonucunda  OHSAS 18001 belgesini almaya hak kazanarak “ güvenli okul” olduklarını ispatlamış olup, öğretmenlerimize, çalışanlara ve her şeyden önce geleceğimiz olan öğrencilerimize güvenli bir eğitim alabilecekleri ortamı hazırlamışlardır.

 

28-29 Eylül tarihlerinde gerçekleşen törenlerle okullarımıza OHSAS sertifikaları verildi.

 

 28 Eylül Çarşamba günü  İzzet Baysal Gölyüzü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, 29 Eylül Perşembe günü ise Mustafa Çizmecioğlu Anadolu  Lisesinde törenler yapıldı.

 Törenlere, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

 

 İzzet Baysal Gölyüzü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşen programda, Okul Müdürü Emine Kaya konuşmasında öğrencilerimizin velilerimizin emaneti olduğunu, kendi ihmallerinden dolayı en ufak bir sıkıntı yaşanması halinde vicdani yükümlülük aldıklarını ve bu yükün kaldıramayacakları bir yük olduğunu, bu sebeple güvenliği tehdit edecek unsurları ortadan kaldırmak, öğrencilere güvenli bir eğitim ortamı sağlamak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği projesine ortak olduklarını; bu amaçla gereken çalışmaları yaptıklarını ve yapacaklarını vurguladı. Kaya,  projeye kendilerini ortak eden, destekleyen Milli Eğitim Müdürlüğüne ve İş sağlığı güvenliği uzmanlarına teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

 Daha sonra okulun İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi faaliyetleri ile ilgili yapılan çalışmaları içeren bir sunum yapıldı.

 Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz ise yaptığı konuşmasında İş Sağlığı ve Güvenliği konusunun çok önem verdikleri bir konu olduğunu, kurumlarımızın güvenli bir noktaya gelebilmesi için özellikle son yıllarda mücadele verdiklerini vurguladı.

 Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, hayata geçirilecek olan 16 okul ve kurum projesinde binaların yapımında en çok önemsedikleri şeyin; okul binalarının sağlamlığı, güvenilirliği olduğunu, açılışları yapılan diğer eğitim kurumlarında da bu konuya çok dikkat ettiklerini ifade etti. Bina güvenliğinden de önce insanların can güvenliğinin önce geldiğini, eğitim kurumlarımızda güvenliğimizin sağlanmasından sonra eğitim öğretim işlerine bakmamız gerektiğini söyledi.

 Milli Eğitim Müdürümüz, İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetlerini hassasiyetle yürüten ve farkındalık oluşturan okulumuza teşekkürlerini sundu. Yaptıkları çalışmalardan memnuniyetini dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

 

 Tören, sertifika ve plaketlerin takdiminden sonra göndere OHSAS bayrağının çekilmesiyle son buldu.

 

 29 Eylül Perşembe günü Mustafa Çizmecioğlu Lisesinde düzenlenen programda, okulun OHSAS Ekip Lideri Ümit Şengül  İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi ve yapılan çalışmalarla ilgili sunum ile bilgilendirme yaptı.

 

 Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ Ülkemiz genelinde İş Sağlığı ve Güvenliği artık çok önemsenen bir konudur. Başbakanlığımız tarafından bütün kurumlara iş yeri güvenliğinin ve iş sağlığının sağlanması konusunda talimat verilmiştir. Biz de bunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Siz öğrencilerimiz burada 650 can, 650 dünyasınız. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bizim için insan gücü ve kaynağı olarak da çok önemlisiniz. Bu sebeple can güvenliğiniz bizim için çok önemlidir, bizler bunun için çalışmaktayız. Bu okulumuz ; bütün standartları yerine getirerek ipi göğüslediği için öğretmenlerimizi, idarecilerimizi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarımızı tebrik ediyorum. Bu standartların her daim korunmasını istiyoruz.”

 Program sertifika ve plaketlerin verilmesi ardından sona erdi.

 

 Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her iki okulumuzu teşekkürlerimizle tebrik ediyor, bu okullarımızın diğer okullarımıza da örnek teşkil etmesini, ilimizdeki tüm kurumların bu standartlara ulaşarak çalışanları için güvenli bir yuva olmasını diliyoruz.

29-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-201629-09-2016

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.