BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜSTEŞAR YUSUF TEKİN EBA CANLI YAYININDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

MÜSTEŞAR YUSUF TEKİN EBA CANLI YAYININDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

 

Eğitim Bilişim Ağı (EBA)üzerinden katıldığı canlı yayında eş zamanlı olarak tüm okullardaki öğretmen ve idarecilerle konuştu. İdareci ve öğretmenlerden gelen soruları yanıtladı. Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Milli Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı Tuncay Erdoğan, Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız İbrahim Kunuk ve Yasin Yeşil, Milli eğitim Şube Müdürlerimiz Bayram Kundakçı, Levent Şener, Metin Kandiş, Mustafa Güldemir, Muvafık Kılıç, Recai Yörük, Saniye Yurtsever ve Yücel Taşdemir Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin’in katıldığı canlı yayın programını birlikte izledi.

9 Haziran’da sona eren 2016-2017 eğitim yılında 1 milyon 709 bin öğretmenin hizmetiçi eğitimlerden faydalandığını söyleyen Tekin, Öğretmen Akademileri sisteminin önümüzdeki yıl hayata geçeceğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin’in konuşmasında merak edilen bir çok konuya açıklık getirdi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMELERE EŞ DURUMUNDA YER DEĞİŞTİRME YOK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin,  sözleşmeli öğretmenler için eş durumuna bağlı yer değiştirmenin ihtiyacın olduğu yerlerde bir araya gelme dışında mümkün olmadığını vurguladı. Tekin, Öğretmen Akademileri’nin hizmetiçi eğitimlere yeni bir boyut kazandıracağını belirtirken, alan değişikliği uygulamasının zorunlu durumlar dışında MEB tarafından tercih edilemeyeceğini söyledi.

 ÖĞRETMEN AKADEMİLERİ KURULUYOR

Öğretmen Akademileri’nin kurulmasını çok önemsiyoruz. Hizmetiçi eğitimlerimizde önümüzdeki yıl bir revizyon yapacağız. Eğitimler öncesinde öğretmenlerimizin ihtiyaçlarını belirleyecek, sonrasında bunu başarılı bir şekilde yönetecek ve ardından geri dönüşler alabileceğimiz bir kurum, sistemden bahsediyoruz. Özellikle üniversitelerle protokoller yapmak istiyoruz. Ancak eğitimcilerimiz sadece alan, konumunda olmamalı. Tecrübeli öğretmenlerimizin üniversitelerde öğrencilerle deneyimlerini paylaşabileceği bir sistem öngörüyoruz. Üniversitelerimizin bu tecrübelere saygı duymasını bekliyoruz.

 TÜM ALANLAR İÇİN YETERİNCE MEZUN VAR

Alan değişikliği uygulamasını yeterince mezun bulunmayan alanlarda uyguluyorduk. Fakat artık dört yıl önceki pozisyonumuzda değiliz. Tüm alanlar için yeterince mezun arkadaşımız var. MEB bünyesindeki öğretmenleri alanlar arasında kaydırmak yerine, yeni arkadaşlarımızı ailemize katmayı tercih ediyoruz. İlgili yönetmelikte bu maddeyse zorunlu durumlar için var. Zorunlu haller dışında alan değişikliği uygulaması yapmayacağız.

 ALAN BİLGİSİ SINAVI UYGULANACAK

Öğretmen Strateji Belgesi’nin üzerinde 3-4 yıldır çalışıyoruz. Amacımız öğretmen arkadaşlarımızın mesleki yeterliliklerini geliştirmek ve mesleki çalışmalarına dinamizm getirmek. Alan bilgisi yeterliğiyle ilgili bir sınav öngörüyoruz. Öğretmenlerimiz alanlarındaki tüm gelişimleri takip edemeyebiliyor. Bu kapsamda eğitimcilerimizin alanlarıyla ilgili eksikliklerini kapatmak ve buna göre geliştirilecek hizmetiçi eğitim programları uygulayacağız. Ayrıca bu belgede kariyer basamaklarının nasıl olacağı, okullarda şiddetle mücadele ve eğitimcilerimizin toplumdaki algısını düzeltmek gibi birçok konuda da düzenlemeler yer alıyor.

 1 MİLYON 709 BİN ÖĞRETMENE HİZMETİÇİ EĞİTİM

Önümüzde yaz tatili var. Bu MEB için bir tatil anlamına gelmiyor. Normal dönemden daha fazla mesai yapıyoruz. Yaz aylarında hizmetiçi eğitimler devam edecek. Geçen dönemde 38 bine yakın eğitime 1 milyon 709 bin öğretmen katıldı. Üniversiteler, TÜBİTAK gibi birçok kurumla bu eğitimler için protokoller yapıldı.

BİZE DESTEK OLUN

MEB olarak ürettiğimiz politikaların başarılı olması için öğretmenlerimizin desteğine ihtiyacımız var. Yoksa yapılan yeniliklerin hiçbir anlamı yok. Bize destek olun. Beraberce bu sistemi yürütelim. Fedakar öğretmenlerimiz sayesinde 15 Temmuz sonrasında yaşanabilecek sıkıntılı durumları atlattık. 15 Temmuz darbe girişiminin izdüşümleri tüm eğitim yılı boyunca devam etti. Aramızdaki çürük elmaların temizlenmesi gerekiyordu. Bunun ardından öğretmenlerimizin ders yükü arttı, aynı zamanda manevi açıdan da büyük sorumluluk üstlendiler. Öğretmenlerimiz bu göreve ciddi bir şekilde sahip çıktı.

 

 12-06-201712-06-201712-06-201712-06-201712-06-201712-06-2017

 

 

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.