BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ BİLGİ, REHBERLİK VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ALT ÇALIŞMA GURUBU TOPLANTISI YAPILDI

MESLEKİ BİLGİ, REHBERLİK VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ALT ÇALIŞMA GURUBU TOPLANTISI YAPILDI

 

Meslek Danışmanlığı Hizmetlerine  ilişkin olarak oluşturulan alt çalışma gurubu toplantısı Şube Müdürümüz Saniye Yurtsever başkanlığında, Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmen evinde 18 Ekim 2016 tarihinde yapıldı.

 

Toplantıya, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürü Saniye Yurtsever, Türkiye İş Kurumu Bolu İl Müdürlüğü Şube Müdürü İsa Cefakar, İş ve Meslek Danışmanları Huri Candan, Kubilay Yılmaz, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdür Vekili Öznur Balaban, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölüm Başkanı Şengül Kaçtı, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İlhami Kilitçi,  Cumhuriyet Ortaokulu Rehberlik Öğretmeni Arzu Başbuğu, Mimar İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Durmuş Göktaş, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ayşin Gündüz, İzzet Baysal Anadolu Lisesi Rehberlik Öğretmeni Emine Ece Şen, BTSO temsilcisi Melih Yaman ve BBSOB Temsilcisi Selami Kaya katıldılar.

 

Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürü Saniye Yurtsever, açılış konuşmasını yaptı. Şube Müdürü konuşmasında: “Hepimizin doğuştan getirdiği yetenekleri ve düşleri vardır. Zaman içerisinde bunları ortaya çıkarmak, kullanmak, geliştirmek tamamıyla etkili ve nitelikli bir mesleki rehberlik hizmeti ile mümkündür. Artık günümüzde meslek seçiminin bir anda verilen bir karar olmadığı, süreç içerisinde gelişerek, olgunlaşarak ortaya çıkan bir anlayış olduğu bilinmektedir. Aslında mesleki rehberlik ve danışmanlık hizmetleri temel bir vatandaşlık hakkıdır. Bu çerçevede bakıldığında bu zeminde üretilen politikaların da en nihai hedefinde mutlu ve üretken bireyler yetiştirmektir. Gelişmiş ülkelere baktığımızda ülkelerin kalkınması ve gelişmesi nitelikli üretken ve yaratıcı bir iş gücüne bağlıdır. Bu etkin iş gücünü de ancak etkili ve nitelikli bir mesleki rehberlik süreci ile oluşturabiliriz.

 

Mesleki gelişim bir süreçtir, bu süreç okul öncesi eğitimle başlar, evrilerek devam eder. Okullarda bizim bu anlamda yapmış olduğumuz çalışmaların en önemlisi; okullarınızda farklı teknikler kullanılarak öğrencilerimizin nitelikleri, yeterlilikleri ve ilgi alanları belirlenmeye çalışılmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki gelişim dönemindeki bütün çocukların gelişiminde oyun çok önemlidir. Biz de mesleki rehberlik sürecinde oyunu bir araç olarak kullanarak meslekleri çeşitli rollerle oyun içerisinde öğretmeye çalışmaktayız.

 

Yine çocuklarımızın kendilerini sınamaları ve keşfetmelerini sağlamak amacıyla bütün türdeki okullarımızda sportif, kültürel ve sosyal faaliyetler yürütülmektedir. Bu faaliyetlerdeki amacımız, çocukların ilgi alanlarının ve yeteneklerinin fark edilmesini amaçlamaktadır. Yine okullarımızda üst kurumları tanıtıcı faaliyetler yapılmaktadır. Yine İzzet Baysal Şükran günlerimiz kapsamında liselerimiz ve okullarımız stantlar açtılar.. Bilim ve teknik alanında çalışmalar keza okullarımızda bilim fuarları şeklinde yürütülmekte, en kapsamlısı Bolu Bilimle Buluşuyor projesi ile yaklaşık 10.000 öğrencinin bu kapsamda açılan stantları dolaşması sağlanmıştır.

 

Şube Müdürü İsa Cefakar, İş ve Meslek Danışmanları Huri Candan, Kubilay Yılmaz konuşma yaparak İŞ-KUR’da yapılan faaliyetlerle ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

 Milli Eğitim Müdürümüzün yaptığı konuşmada, toplantının tarafları açısından çok verimli geçeceğini belirtirken, Meslek Liselerinin memleket sorunu olduğunu dolayısı ile mesleki danışmanlık hizmetlerinin bizim açımızdan çok önemli olduğunu, önümüzdeki günlerde meslek okullarının büyük bir gündem oluşturacağını, Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğünün düzenleyeceği kongrede Bakanlığımızın projelerinin sunulacağını ifade etti. 

Alt çalışma gurubu toplantısında; Mesleki Bilgi, Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri Protokolünün amacı gereği yerel düzeyde ilimizin eğitim, iş piyasasına yönelik strateji belirlenmesi, taraflar arasında birliktelik sağlanması, hayat boyu rehberlik ilkesini temel kabul ederek, toplantı sonucu alınan kararlar doğrultusunda eylem planının hazırlanması amaçlanmıştır.

  

 

20-10-201620-10-201620-10-201620-10-201620-10-201620-10-201620-10-201620-10-2016

 

 

 

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.