BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEK EDİNME KURSLARININ EL EMEĞİ ESERLERİ SERGİLENDİ

 MESLEK EDİNME KURSLARININ EL EMEĞİ ESERLERİ SERGİLENDİ

 

Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi ve ASO işbirliğinde verilen Bolu Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında yapılan ürünlerin sergi açılışı yapıldı.

 Açılış törenine Bolu Valisi Aydın Baruş ve eşi Nagihan Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve eşi Güler Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz Yücel Taşdemir ve Bayram Kundakçı, İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan Öztürk, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, kurs eğitmenleri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Kültür Park’ta açılışı yapılan meslek edinme kursları sergisi öncesinde Bolu Belediyesi Çocuk Korosu, Bolu’yu ve Bolu’nun güzelliklerini anlatan müzik dinletisi izleyenler tarafından beğeniyle dinlendi.

 Sergi açılışında konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz: “2010 yılında 7 kurs ve 175 kursiyerle başladığımız kurslarda Şimdi 157 kurs ve 3285 kursiyere ulaşmışız. Bu, çok ciddi bir gelişmedir. Kurslarımıza daha çok bayanlar katılıyor ve el işi göz nuru emeklerini sergiliyorlar. Aynı zamanda kurslarımız sosyal bir çalışma ortamıdır. Şehir hayatında insanlar karşı komşularını bile bilmezken, bayanlarımız burada bir araya geliyor bir şeyler üretiyor, yeni dostluklar kuruyor. Şu an bulunduğumuz yer hem üretim, hem değerlendirme, hem de sergi hem de satış merkezi olarak değerlendirmeyi amaçladığımız bir alan. Eğer bu konuda Bolu’da ileri gelen herkes bize destek verirse, biz de eğer burayı çok iyi tanıtabilirsek, Bolu’ya dışardan gelen çok ciddi sayıda turist var onlara burayı tanıtabilirsek, el işi göz nuru, kadınlarımızın ürettikleri, bizim için çok değerli eserleri hem sergilemiş, hem de ekonomik olarak değer haline getirmiş oluruz. Böylelikle Bolu’muza ait değerler ortaya çıkartmış oluruz” dedi.

 

Bolu Valisi Aydın Baruş yaptığı konuşmada: “Bolu için önemli bir vesile ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bugün Halk Eğitim Merkezimiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği halinde çalışan belediyemizin eğitim merkezinin düzenlemiş olduğu kurslarda, kursiyerlerimizin ürettiği göz nuru döktüğü eserlerinin sergilenme zamanı. 157 kursta 3900 yaklaşık kursiyer eğitim görmüş. İl genelinde halk eğitim merkezi kursları ile birlikte 1300 kursta 22 bin kursiyerimiz eğitim öğretim yılında kursa gitti. Bu çok sevindirici bir rakam. Bu kurslar sadece boş vakit değerlendirme alanı değil, insanlarımızın yaşama dair, sevinçlerini, beklentilerini somut eserler ortaya koyarak gösterdikleri kurslardır. Boş vakit geçirmek, insana hem yaşam sevincini kaybettiriyor, hem de dünyaya karamsar bakmasına neden oluyor. Özellikle bayanlarımızın bu kurslara devam etmesi çok anlamlı. Çünkü biliyoruz ki onların hayal dünyası, erkeklerinkinden çok daha zengin. Bunu ortaya koymuş oldukları eserlerde de görüyoruz. Diğer taraftan ilimizin kültürünü yansıtan eserlerin özellikle dışarıdan gelen insanlara tanıtılması ve bunların ekonomik gelir anlamında kursiyerlerimize katkı sağlaması da önemli. Bu anlamda belediyemizin burada açmış olduğu merkezi, kursiyerlerimizin üretmiş olduğu eserlerin ekonomik olarak değerlendirilmesi açısından da önemli buluyorum. İnşallah bunları iyi değerlendirebiliriz.” dedi.

 Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek sergi açılışı yapıldı. Sergiyi gezen protokol heyeti eserleri beğeniyle inceledi. Kursiyerlerden kurs çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi aldı.

 

13-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-201713-06-2017

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.