BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KARAYOLLARI TRAFİK GÜVENLİĞİ HAFTASI KUTLANDI

KARAYOLLARI TRAFİK GÜVENLİĞİ HAFTASI KUTLANDI

Her yıl Mayıs Ayı’nda düzenlenen Karayolları Trafik Güvenliği Haftası nedeniyle ilimizde de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Programda yılın trafik görevlileri ile yılın örnek sürücüsüne ödülleri verilirken, okullar arası düzenlenen ve trafik bilincinin artırılmasının amaçlandığı yarışmalarda dereceye girenlere de ödülleri verildi.   İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Toplantı Salonu´nda düzenlenen programa Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İsmail Güzel, Bolu İl Emniyet Müdürü İbrahim Özel, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, il müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.   Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, Trafik Tescil ve Denetleme Müdürü Recep Peker Eryılmaz yaptığı konuşmada 2016 yılında yaşanan trafik kazalarının istatistiki verilerini katılımcılarla paylaştı.  Bolu il genelinde 2016 yılında 777 maddi hasarlı ve ölümlü kaza yaşandığını ifade eden Eryılmaz, dünya genelinde yaşanan trafik kazalarında insan faktörünün payının % 99 olduğunu belirtti.   Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk Karayolları Trafik Güvenliği Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen programlar hakkında bilgiler vererek trafik kazalarının önlenmesi ve en aza indirilmesi için alınan ve alınacak tedbirler hakkında bilgiler aktararak tüm sürücüleri uyardı. Programda Bolu  Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk tarafından Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz´e Karayolları Trafik Güvenliği Haftasına verdiği destekten dolayı plaket verildi.   

   

“ARTIK BAHANEMİZ YOK”

  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz geri kalmış ülkelerde trafik kazalarının çokluğuna dikkat çekerek, “Geçmiş yıllarda araçlarımız kötüydü, modern değil, yollarımız kötüydü ve iyi değildi. Bu manada bahanemiz çoktu ama artık o bahanelerimiz yok. Yollarımız iyi ve modern, araçlarımız da en son seviyelerde. İnşallah önümüzdeki süreçte erken yaşlardan itibaren verilecek trafik eğitimi sayesinde can ve mal kayıplarımızı en aza indireceğimizi düşünüyorum” dedi.

  “REFAH SEVİYESİ SEYAHAT ETME TALEBİNİ ARTIRMIŞTIR”

  Trafik haftasının, ülkemizdeki temel sorunlardan olan trafik güvenliği konusunda kamuoyunun ve vatandaşlarımızın dikkatini çekmek açısından önemli bir vesile oluşturduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, “Bu hafta kapsamında düzenlenen etkinliklerin,  her yıl binlerce insanımızın hayatını kaybetmesine, yüzbinlerce vatandaşımızın yaralanmasına ve milyarlarca lira maddi kayba yol açan trafik kazalarının önüne geçilmesi için farkındalığın artırılması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.  

“2017 ŞUBAT AYI İTİBARIYLA BOLU’DAKİ TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 108. 661’E ULAŞMIŞTIR”  

Türkiye’nin son yıllarda ekonomik alanda elde ettiği kazanımlar ve bu kazanımlar neticesinde yükselen refah seviyesi, vatandaşların yeni araç satın alma, kullanma ve seyahat etme taleplerini artırdığını ifade eden Vali Baruş, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “2004 yılı sonu itibarıyla Türkiye´de trafiğe kayıtlı araç sayısı; 10 milyon 236 bin 357 iken, 2016 yılı şubat ayı itibarıyla; trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 milyon 159 bin 183 olmuş, 2017 yılı şubat ayı itibarıyla ise bu sayı; 21 milyon 268 bin 879’a ulaşmıştır ki buda % 5,5 artış demektir.   Bolu´da ise; 2016 Şubat Ayı itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı 102.731 iken, bu sayı 2017 Şubat Ayı itibarıyla 108. 661’e ulaşmıştır. Burada da % 5,8 artış olmuştur. Bu araçların; 53.122’si, otomobil, 20.578’i  traktör, 15.492´si kamyonet, 10.668’i motosiklet,  5.854’ü´si kamyon, 1.506´sı minibüs, 1.056´sı otobüs ve 385’i özel amaçlı araçlardır. Bir yılda özellikle otomobil sayısındaki artış % 7,5 ile 3.701 olarak dikkat çekmektedir. Araç sayısının hızla artması sonucunda, yolların kullanım yoğunluğunda da önemli bir artış meydana gelmektedir. Bu taleplerin gerektirdiği trafik güvenliği hizmetlerinin, en kaliteli ve vatandaşlarımızın hakkettiği şekilde sunulabilmesi için, emniyet, jandarma, belediyeler ve tüm kamu kurumları olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Trafik ekiplerimiz, karayollarımızda güvenliğin sağlanması için gece gündüz demeden, yüksek bir görev bilinciyle vazifelerini yerine getiriyorlar. Bu vesileyle trafik ekiplerinde görev yapan tüm personelimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”  

“ÖLÜMLÜ KAZA SAYISINDA % 6 AZALIŞ GÖRÜYORUZ”

  Son yıllarda karayollarına yapılan çok önemli yatırımlar ve alınan tedbirler, bölünmüş yol, elektronik denetim sistemi ve kent güvenlik yönetim sistemi gibi teknolojik sistemlerin yoğun olarak kullanımıyla ilgili sağlanan olumlu gelişmeler sonucunda, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de ölümlü trafik kazalarında ve ölüm sayısında kayda değer bir azalma sağlandığını belirten Vali Baruş konuşmasına şu şekilde devam etti: “2015 yılında ölümlü kaza sayısı 54 iken 2016 yılında bu sayı 46’ya düşmüş yani % 15 azalış, 2015 yılında trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısı 74 iken bu sayı 2016’da 53’e gerilemiştir. % 28 azalış olmuştur. 2016 yılı ile 2017 yılının ilk 3 ayları karşılaştırmasında da, ölümlü kaza sayısında % 6 azalış, ölüm sayısında ise % 5 azalış görüyoruz.  

“TRAFİK GÜVENLİĞİ KONUSUNDA DAHA FAZLA DİKKATE VE DUYARLILIĞA İHTİYACIMIZ VAR”  

Ülkemiz genelinde ve ilimizde, trafik kazalarında meydana gelen ölüm sayısında düşme görülmekle birlikte, araç ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak meydana gelen kaza sayısında, yaralı sayısında ve maddi kayıpta artışlar meydana geldiğine şahit oluyoruz. Bu da göstermektedir ki; gerek kamu kurumları gerekse sivil toplum olarak trafik güvenliği konusunda daha fazla dikkate ve duyarlılığa ihtiyacımız var. Bu çerçevede özellikle; okullarımızdaki öğrencilerimize yönelik trafik eğitimine, özellikle toplu taşımada çalışan sürücülerin eğitimine, trafik alanında görev yapan kamu personelinin eğitimine daha fazla önem vermemiz gerektiği ortaya çıkmaktadır. Diğer taraftan; şehir içi yaya yürüyüş ve bisiklet yollarının yaygınlaştırılması, bu yolların hem nicelik hem de nitelik olarak kaliteli hale getirilmesi, yaya geçitlerinde engellilerin de bunları rahatlıkla kullanabileceği teknolojilerin kullanılması,  yol işaretlemeleri ve trafik ışıklandırma çalışmalarının zamanında yapılması konularında belediyelerimize önemli görevler düşmekte olduğunu da hatırlatmamız gerekiyor. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki; alınan tüm tedbirlere ve yapılan çalışmalara rağmen, meydana gelen trafik kazaları sonucunda hala önemli can ve mal kayıpları yaşıyoruz. Sadece yol standartları ve trafik denetimleri artırmanın toplumumuza ve vatandaşlarımıza elem veren kazaların önüne geçmek için yeterli olmamaktadır. Toplum olarak, insan hayatına önem vermeyi, başkalarının haklarına saygılı olmayı, toplumsal yaşam kurallarına riayet etmeyi hayat kurallarımız haline getirdiğimiz takdirde bu konuda karşılaştığımız üzücü olayların azalacağını düşünüyorum. Trafik haftası kapsamında ilimizde yapılacak etkinliklerin, trafik güvenliği konusunda toplumsal bilinç ve duyarlılığımızı artırmasını temenni ediyorum. Tüm sürücülerimize ve vatandaşlarımıza kazasız, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum. Trafik haftası etkinliklerinde emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum.”

  ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI  

Yapılan protokol konuşmalarının ardından okullar arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında 1’inci olan öğrenciler, şiir ve kompozisyonlarını katılımcılar ile paylaştılar. Karayolları Trafik Güvenliği Haftası nedeniyle düzenlenen programda daha sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yaratıcı Drama Topluluğu tarafından bu hafta ile ilgili hazırlanan skeçleri yer aldı.   Programın devamında ödül törenine geçildi. Bu kapsamda başarılı çalışmaları sonucu Yılın Trafik Görevlisi seçilen İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Serdar Güneş, İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Nihat Topkara, Bolu Belediye Başkanlığı’nda görevli Zabıta Memuru Seyhan Kolbay, Sağlık İl Müdürlüğü’nde görevli şoför Üzeyir Eser, Karayolları 41. Şube Şefliğinde görevli Bakım ve Trafik Teknik Görevlisi Koray Çonkır ve trafikteki örnek davranışları nedeniyle Yılın Örnek Sürücüsü olarak seçilen Selim Yalçın’a ödülleri Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından verildi.   Programın devamında Trafik Haftası dolayısıyla düzenlenen ‘Uyduğunuz Her Trafik Kuralı, Birbirimize Duyduğumuz Saygının İfadesidir’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.   Programın sonunda ise bu haftanın hazırlanmasında emeği geçen kurum ve sivil toplum örgütlerine teşekkür plaketi verildi.

10-05-201710-05-201710-05-201710-05-2017 

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.