BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İZZET BAYSAL´A ŞÜKRAN GÜNLERİ BAŞLADI

İZZET BAYSAL´A ŞÜKRAN GÜNLERİ BAŞLADI


Kurduğu vakıf aracılığıyla köy sağlık ocaklarından hastanelere, kreşlerden üniversiteye, camilerden huzurevlerine 135 tesis yaptıran ve 5 Mart 2000´de hayatını kaybeden hayırsever iş adamı İzzet Baysal için her yıl 11-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ´İzzet Baysal Şükran Günleri´ başladı.

Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi´nin katkılarıyla Bolu Kent Konseyi tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında ilk olarak Bolu Kent Konseyi adına Mustafa Namdar tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk konuldu. Ardından İzzet Baysal´a Saygı Yürüyüşü geçildi.

Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal´ın kızı Esin Avunduk, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, diğer protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar, İzzet Baysal Caddesi´nin iki tarafında ellerinde İzzet Baysal ve Türk Bayraklarıyla yan yana  duran ve üzerlerinde hayırsever iş adamının fotoğrafı bulunan tişörtler giyen 800 öğrencinin arasından Belediye Meydanı´ndaki İzzet Baysal Anıtı´na kadar belediye bandosu eşliğinde yürüdü.

Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun´un İzzet Baysal Heykeline çelenk koyması ile başlayan törende Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende Bolu Halkı adına konuşan Şemsettin Koca, Bolu deyince akla İzzet Baysal´ın, İzzet Baysal deyince ise akıllara Bolu´nun geldiğini ifade ederek, "O´na minnetlerimizi, şükranlarımızı ne kadar sunsak azdır. Yeni İzzet Baysallar yetiştirmek için O´nu iyi anlamak ve anlatmak lazım. Bir kez daha Bolu Halkı adına İzzet Baysal´a rahmet diliyor, O´nun izinden yürüyen İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve mütevelli heyetine de Allah razı olsun diyorum" şeklinde konuştu.

Gençlik adına konuşan Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerinden Soulemane Halif Ngagine, "Bu güzel günü bizlerle paylaştığınız için teşekkür ediyorum. İzzet Baysal büyüğümüz adına böyle coşkulu bir şekilde şükran günlerini görmek bizleri de çok mutlu etti. İzzet Baysal´ın insanlığa yaptığı hizmetler çok büyüktür ve tüm insanlığın böyle hayırseverlere ihtiyacı vardır. Bolu medeniyetlerin birleştiği bir şehir haline geldiyse bu rahmetli İzzet Baysal büyüğümüz sayesindedir. Bize üniversiteyi okurken niye İstanbul, Ankara gibi büyük şehirleri değil de Bolu´yu seçtiğimizi sorduklarında biz de Bolu´yu yeşilliği, doğası, huzuru ve Bolu Halkının misafirperverliği için Bolu´ya geldiğimizi söylüyoruz. Allah İzzet Baysal´a rahmet versin" ifadelerini kullandı.

" GÖZÜN ARKADA KALMASIN "

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ise her şükran gününde yaptığı gibi amcası merhum İzzet Baysal´a yazdığı mektubu okudu. Bu yıl 16´ıncısını yazdığı mektubunda Ahmet Baysal, amcası İzzet Baysal´a hitaben özetle şu cümlelere yer verdi: "Sevgili amca, değerli büyüğüm. İşte bir 11 Mayıs´ta daha değerli evlatların Bolulular, heykelinin etrafında bir bütün olmuş bir kere daha seni anıyor, bir kere daha sana sevgi, saygı ve şükranlarını sunuyor. Bolululara adadığın ve vakfın başkanı yaptığın ben yeğenin de her sene olduğu gibi bu günü vesile ederek sana vakfın haberlerinden vermek istiyorum. İrşatların doğrultusunda ve izinde gidiyoruz değerli büyüğüm. Mütevelli üyelerin olarak Bolumuza hayırlar yapmaya devam ediyoruz. Gözün arkada kalmasın. Geçen yıl mektubuma konu ettiğim İzzet Baysal Devlet Hastanen nihayet bu yıl eski hayatiyetine kavuşuyor. Nitekim Kent Konseyi bu yılın 11 Mayıs programına da koymuş. Etkinlikler için de 1990´lı yıllarda kurduğun ve güzel hizmetler verdiğini görmekle övündüğün İzzet Baysal Devlet Hastanesi´ni yenilenmiş bir şekliyle gezilmesi var. 1996 yılında sana check- up yapılırken halka verdiği yoğun hizmetlerini görerek övündüğün hastanenin aynı yoğunlukla çalışacağını  umuyorum. Yatırımların da aralıksız devam ediyor. Geçen yıl temelini attığımız ismini taşıyan spor salonu, 32 derslikli ortaokul inşaatı öngörüldüğü şekilde yetişiyor. Açılışını iki yıl sonrasına planladık. Onu bitirdikten sonra önümüzde yeni ve güzel bir yatırım var. Mengen Belediye Başkanlığı´nın üniversitemize tahsis ettiği yer üzerine Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsünün inşaatına başlayacağız. Protokolü bu etkinlikler içinde imzalanıyor. Yapılan işlerde Bolulular adına bu vakfı emanet ettiğin bir avuç mütevelli heyeti üyemizin çok yararlı fahri katkıları var. Yönetim Kurulu olarak kararları birlikte alıyor, işleri senden aldığımız güvenle birlikte yürütüyoruz. Benden sonra da onların aynı şevk ve heyecanla senin Bolu ideallerini gerçekleştirmeye devam edeceklerine eminim. Onlara bir kere daha senin manevi huzurunda güvenimi ve teşekkürlerimi tazelemek istiyorum."

" BOLUMUZA VE ÖZELLİKLE ÜNİVERSİTEMİZE YAPTIĞINI KATKILAR DOLAYISIYLA SİZİ RAHMETLE ANIYORUM"

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, "Değerli büyüğümüz İzzet Baysal. Bolumuza ve özellikle üniversitemize yaptığını katkılar dolayısıyla sizi öncelikle rahmetle anıyorum. En büyük eserim dediğiniz üniversitemiz sizin desteklerinizle kurulmuş ve yine sizin kurmuş olduğunuz vakfın destekleriyle gelişmeye devam etmektedir. Son olarak Seben İzzet Baysal Meslek Yüksek Okulumuz ve Seben yurtlarımız isminizi taşıyan vakfınızın yaptığı yatırımlarla geçtiğimiz yıl hizmete girmiştir. Sizin büyük hayırseverliğimiz, insanımıza, Bolumuza ve ülkemize de örnek olması ve bu yönüyle de ayrıca takdirleri üzerinizde toplamış bulunuyorsunuz. Mudurnu Süreyya Astarcı, Yeniçağa´da Yaşar Çelik, Bolu Merkezde Bağışçılar Vakfı sizin takip etmiş ve bu halkaya İlahiyat Fakültesi ve Uygulama Camisini yaptırıp üniversitemize bağışlamak suretiyle Ali Ericek de katılmıştır. Yine bu halkaya Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO binasını üniversitemize kazandıran Beypiliç A.Ş.’ye ve hayırseverimize de şükranlarımızı sunuyorum. Bir kez daha İzzet Baysal´a rahmet diliyor, kurduğu vakfa, Vakıf Başkanı Ahmet Baysal´a, mütevelli heyeti üyelerine ve tüm hayırseverlere şükranlarımı sunuyorum" dedi.

"BİZİM GÖREVİMİZ, ESERLERİNİZİN İÇİNİ DOLDURMAK, KORUMAK"

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise İzzet Baysal´ın Bolu´nun babası olduğunu ve yaptığı yatırımların sadece Bolu için değil tüm Türkiye´nin gelişiminde katkısı olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz, " Hayırların efsane ismi Sayın İzzet Baysal; Gönlümüzde sevgin, dudaklarımızda şükran, dilimizde dua yine karşındayız İzzet Baba. Yaşam kesitinin her yaşındaki insanların bilgilenmesi için açtığın okulların penceresinden baktığımızda, seni görüyoruz. Çaresizlerin, kimsesizlerin, yaşam umutlarının yeşerdiği kreşlerde, yurtlarda, huzur evlerinde seni görüyoruz.Ekonominin zor günlerinde ustasıyla çırağıyla iş tulumunu giyerek bir işletmenin ayağa kaldırılmasındaki cesaret ve kararlılıkta seni görüyoruz. Ülkenin yaşadığı ekonomik dar boğazda dünya devleri ile girdiğiniz yarışmanın başarısındaki azmin zaferinde sizi görüyoruz. Helal kazançta devlete olan sorumluluğun yerine getirilmesindeki görev bilincinde sizi görüyoruz. Hayatın sadeliğini, insan sevgisini, merhameti, tasarruflu davranışı, kararlılığı, hak terazisindeki dengede yaşam felsefenizle sizi görüyoruz. Siz, ay koynundaki yıldızlar gibi karanlığı delerek Bolu’yu aydınlatıyorsunuz. Ana okulundan üniversiteye uzanan yolda gelecek kuşakların aydınlanmasında eğitim kurumlarınızdan mezun olanlar, isminizi taşıyacaklar yıllardan yıllara, yüce de yüce dağ dağ. Kurduğun vakıf can suyu gibi insanlara güç veriyor. Bizim görevimiz, eserlerinizin içini doldurmak, korumak. İlimizi marka şehir haline getirmektir. Eserlerinizle bütünleşmektir. Sevginizi yüreklerde yüceltmek olacaktır. Mekanın cennet ruhun şad olsun İzzet Baba" dedi.

"ESERİ OLMAYANIN YERİNDE YELLER ESER"

"Bugün, Bolu´nun en önemli değerlerinden olan, eşsiz yardımsever, hayırların efendisi İzzet Baysal´ı şükranla hatırlamak üzere Bolu halkı tarafından düzenlenen Şükran Günleri´nin başlangıcında bir araya geldik" diyerek sözlerine başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş,  Bolu halkının İzzet Baysal´a olan minnettarlığını ifade etmek üzere her yıl tertip edilen bu organizasyonu gerçekleştiren başta Bolu Kent Konseyi üyelerine ve tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederek,  "Hazreti Mevlana der ki; “Kamil odur ki; koya dünyada bir eser, Eseri olmayanın yerinde yeller eser” İnsanoğlunun adı ve hatırası fani olan bu dünyadan göçüp gittiğinde geride bıraktığı izlerin derinliği nispetinde yaşamaya devam eder.İsmini ölümsüz kılanlar yaşadığı yerde ve orada yaşayanların zihninde nesiller boyu devam eden silinmez izler bırakanlardır. Bu meziyet herkesin sahip olabileceği bir özellik değildir. İsmi ve hatırası bir şehirle tamamen özdeşleşen, gencinden yaşlısına o ilin halkının her kesiminin kalbinde yaşamaya devam eden çok az isim vardır. İzzet Baysal bu nadir isimlerden biridir. O, Bolu halkı için yaptıklarıyla ve miras bıraktığı değerlerle vefatının ardından yıllar geçmesine rağmen o halkın zihninde ve kalbinde yaşamaya devam etmektedir.

"BOLU HALKI İZZET BAYSAL´IN KENDİSİNE MİRAS BIRAKTIĞI EMANETİNE LAYIKIYLA SAHİP ÇIKIYOR"

Hayır ve vakıf dendiğinde İzzet Baysal ismi sadece Bolulular için değil ülkemizin dört bir yanındaki insanlar için en güzel örneklerden biri olarak akla gelmektedir. İzzet Baysal´ın 1986 yılında kurarak Bolu´ya armağan ve yeni nesillere emanet ettiği İzzet Baysal Vakfı bu güne kadar Bolu´ya eğitimden sağlığa, yükseköğretimden sosyal hizmetlere 140´ın üzerinde eser kazandırdı ve O´nun vasiyeti doğrultusunda yeni eserler kazandırmaya devam ediyor. İzzet Baysal Vakfı´nın yaptırdığı okullarda öğrenim gören çocuklarımız, gençlerimiz, sağlık kurumlarında tedavi gören vatandaşlarımız, sosyal hizmet kurumlarında kalan yaşlılarımız dualarında İzzet Baysal´ı unutmuyor. Bolu halkı İzzet Baysal´ın kendisine miras bıraktığı emanetine layıkıyla sahip çıkıyor. Her yıl düzenlediği Şükran Günleriyle O´na olan vefasını gösterme ve hatırasını yad etme kadirşinaslığını gösteriyor. Saygıdeğer Büyüğümüz, Hayırsever İnsan, Bolu halkı senin emanetin olan vakıf müessesesine ve vakfının ilimize kazandırdığı eserlere sahip çıkma sorumluluğunu daima yerine getirecektir. Bolu´nun yeni nesilleri İzzet Baysal isminin bu şehir için ne anlam ifade ettiğini daima anlayacak, ismini ve hatıranı yüreklerinde yaşatmaya devam edecektir. Vefatının 16´ıncı yılında seni minnet ve şükran duygularıyla anıyoruz. Ruhun şad olsun" ifadelerini kullandı.

İzzet Baysal Anıtı’nın önünde yapılan tüm konuşmalar, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Canip Baysal Orta Okulu öğretmeni Şengül Eser tarafından işaret diliyle de anlatıldı.

11 Mayıs´da başlayan İzzet Baysal´a Şükran Günleri  üç gün boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerle devam edecek. 

11-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-2016

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.