BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İŞ GÜVENLİĞİ BİRİMİNİN OKUL MÜDÜRLERİNE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

İŞ GÜVENLİĞİ BİRİMİNİN OKUL MÜDÜRLERİNE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

16 Haziran Perşembe günü Müdürlüğümüz İzzet Baysal toplantı salonunda okul müdürlerimize İş Sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörü Sema Kara tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Müdür Yardımcımız İbrahim Kunuk ve bütün okul müdürleri katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan Milli Eğitim Müdürümüz; okullarımızın insan kaynağı olarak en önemli kitleyi oluşturduğu, yaş grubu olarak da hassas bireyler olduklarını belirterek iş güvenliği noktasında çok hassas davranılması gerektiğini vurgulayarak şunları ekledi:

“Bir okulda en az 500 - 1500 öğrenci eğitim görüyor bunların iş gücü potansiyelini, geleceklerini, hayatlarını düşündüğümüzde başlarına iş güvenliği noktasında herhangi bir olumsuzluk geldiğinde nelerin başımıza gelebileceğini en yakından gözleyebiliyorsunuz. Okullarda her an bu tür risklerle karşı karşıyayız. O yüzden bu konuda neler yapılması noktasını bilimsel ayağıyla da düşünüp paylaşalım konuşalım istedik.” diyerek okullarımızın maddi imkânları kısıtlı olsa da en azından maddi külfet getirmeyen kısımlarının yerine getirilmesinin gerektiğini; Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eldeki bütün imkânların seferber edileceğini belirtti.

Daha sonra konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörü Sema Kara, müdürlerimize 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 6331 Sayılı İş Kanunu yürürlüğe gireceğini bu tarihten sonra tüm okul ve kurumlarımızın kanuni zorunluluk ve yükümlülüklerini taşıyacağını bildirdi.

2014 yılından beri hazırlık çalışmalarını yürüttüklerini belirten Sema Kara toplantıdan İş Güvenliği konusunda hazırlanan rehberlik kılavuzunun açıklamalarını yaptı. Yasal zorunlulukları ve alınması gereken acil önlemleri hatırlattı. İş Güvenliği konusunda özellikle hassas olunmasını önemle belirten Sema Kara bu önlemlerin; öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın daha güvenli ortamlara bulunması, iş kazalarının engellenmesi, okullarımızın daha güvenli mekânlar haline gelmesi için gerekli olduğunu belirterek toplantıya katılan okul müdürlerimizi bu konuda hassasiyete davet etti.

Sema Kara, her şeyden önce insan hayatı ve sağlığı diyerek toplantıya katılan okul müdürlerimize teşekkür ettikten sonra toplantıya son verildi.

 

 

16-06-201616-06-201616-06-201616-06-201616-06-201616-06-2016

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.