BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI

İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI

 

Bolu İzzet Baysal Gölyüzü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ilk yardım eğitim merkezi açıldı. Açılışa; İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şerife Koçyiğit, Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız İbrahim Kunuk ve Yasin Yeşil, Şube Müdürümüz Mustafa Güldemir, Okul Müdürü Emine Kaya ve kursiyerler katıldı. İlk yardım eğitimi sınıfında yıl boyunca eğitim almak isteyen kursiyerlere ilkyardım eğitimi ve İş sağlığı ve Güvenliği kursu verilecek.

SİZLER VARSANIZ ÇEVRENİZDEKİLER GÜVENLİK İÇİNDE OLACAK

Okul Müdürü Emine Kaya: “İlk yardım merkezi Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı protokolünde 1 yıllık bir çalışma sonucunda 81 ilden Sağlık Meslek Lisesi müdürlerini ve istenilen iki tane öğretmeni eğitime tabi tuttu. İlk yardım merkezi olarak birinci grup müdürlüğü aldık. Bu kursu hiç zorluk çekmeden açtık. Bir kaza esnasında bir annenin feryadına yetiştiğiniz,  bir çocuğu temel yaşam desteği ile geri döndürdüğünüz zaman; o annenin bakışı, o annenin kucağından size o çocuğu verişi, o minneti, o sevgiyi, o teşekkürü hiçbir şeye değiştiremezsiniz. İlk yardım hayat kurtarır. İyi ki geldiniz iyi ki cesaretle bu işe giriştiniz ve iyi ki öğrendiniz. Siz varsanız çevrenizdekiler, arkadaşlarınız ve akrabalarınız güvenlik içerisinde olacak.” dedi.

AMACIMIZ TÜM PERSONELİMİZİ BU EĞİTİMDEN GEÇİRMEK

Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, yaptığı konuşmada: “Sağlık müdürlüğümüzle görüştüğümüzde: Müdürümüz ilk yardım eğitimlerinin zorunlu olduğunu bu eğitimleri ilgili personellerin mutlaka alması gerektiğinden bahsederek bu eğitimleri sağlık müdürlüğünde de gerçekleştirebileceklerini ancak kendi kurumumuzda gerçekleştirmemiz halinde eğitimlerin daha da fayda sağlayacağını bize bildirdi. Okulumuz fedakarlık gösterdi ve biz burada ilk adımı atmış olduk. Yaklaşık olarak 48 bin öğrencimiz var ilimiz genelinde ve 4 bin civarında öğretmenimiz var. En fazla personeli barındıran kurumlardan biriyiz. Toplumun çoğunda sağlıkçı bilgisi olmadığı için bu tür müdahalelerin mutlaka yapılması zorunlu olduğundan dolayı, bu bilgiye ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda bir adım atıyoruz. Belki de bunu ilk gerçekleştiren illerden biri olma adına ben mutluyum. Merkez ilçede yaklaşık olarak 350 personelimizi, ilçelerimizde de 140 personelimizi, yani yaklaşık 500 personelimizi bu eğitimden geçirmiş olacağız. Onlar da yakın zamanda sertifika alacaklar. Amacımız tüm öğretmenlerimizi, tüm personelimizi, idarecilerimizi bu eğitimden geçirmek. Hatta öğrencilerimizi de bu konuda farkındalık sahibi yapmak. Bu konuda deneyimli kişiler yetiştirmek.” dedi.

İŞBİRLİĞİYLE GÜZEL BİR SONUÇ ELDE EDİYORUZ

Konuşmasının devamında iki kurumun birlikte çalışmasıyla güzel sonuçlar alındığına değinen Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz: “Bu konuda bize vermiş olduğu desteklerden dolayı Sağlık İl Müdürümüze, yardımcılarına, personele teşekkür ediyorum. Çünkü biz Milli Eğitim camiası olarak bunu tek başımıza gerçekleştiremezdik. Sağlık bilgisi bizim alanımızda değil ama işbirliği sayesinde böyle güzel bir sonuç elde ediyoruz. Bu ilk yardım eğitimlerinin alınacak sertifikalar sonucunda sağlayacağı faydayı da göz önünde bulundurduğumuzda bu çalışmanın öncelikle Bolu’muza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

 TÜM VATANDAŞLARIMIZA İLK YARDIMI ÖĞRETMELİYİZ

Bolu Sağlık İl Müdür Yardımcısı Şerife Koçyiğit ise tüm vatandaşların ilk yardım eğitimi alması gerektiğini ifade ederek,  “İl Sağlık Müdürlüğü olarak sağlığın her alanında varız. Bu güzide okulumuz Milli Eğitime bağlı ama bizim de özümüzde olan canımız ciğerimiz olan bir okul. Biz de bize tabiymiş gibi sahipleniyoruz. Tabi ki böyle bir konuda da her türlü desteğe hazırız. İlk yardım günümüzün en önemli olgularından üzerine dikkatle eğilmesi gereken konulardan birisi herkesin ihtiyacı olacak bir durum. Ülkemiz genelinde özellikle kamu kuruluş ve kurumları olmak üzere mümkünse tüm vatandaşlarımıza ilk yardımı öğretmeliyiz. O yüzden ben böyle bir çalışma içerisinde bulunan herkese emeği için teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından İlk yardım eğitimlerine devam eden kursiyerler aldıkları eğitimle öğrendikleri hayat kurtaran müdahaleleri uygulamalı olarak gösterdi.

 

26-07-201726-07-201726-07-201726-07-201726-07-201726-07-201726-07-201726-07-201726-07-201726-07-2017

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.