BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Dr. Cemil Sarıcı'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

İl Müdürümüz Dr. Cemil Sarıcı'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Bağımsızlık, milletlerin en temel hedefi olarak insanlık tarihi boyunca güncelliğini korumuş bir ülküdür. Bu uğurda her dönemin şartları, verilecek mücadeleyi, yapılacak fedakârlıkları etkiler ve belirler.

Cumhuriyete giden yolda Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın liderliğinde genciyle, yaşlısıyla, erkeğiyle, kadınıyla milletimizin tüm fertleri, tüm imkânsızlıklara rağmen üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu tereddüt etmeden yerine getirdiler.  Bu cennet vatanı bizlere emanet etmenin huzuruyla bu dünyadan ayrıldılar.

      Onların bıraktığı bu emanete sahip çıkma sorumluluğunda olan bizlere ve bugünün güçlü Türkiyesini daha da ileri noktalara taşımak misyonunu üstlenecek genç nesle düşen görev yılmadan, usanmadan zamanın ruhunu okuyarak bilimi, teknolojiyi üretmektir.

      Bu yürüyüşünde milletimizin sahip olduğu medeniyet birikimi gençlerimizin ihtiyaç duyacağı en değerli hazine olacaktır.

      Bu yolda çocuklarımıza ve gençlerimize öğretmenlerimizin sunacağı imkân ve katkı paha biçilmez bir değerdir. 

      Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze bu vatanda hür ve bağımsız olarak yaşamamıza mücadeleleri ile imkân sunan Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere tüm şehitlerimize ve gazilerimize şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz. 

      Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bugün, istiklâlimizden ödün vermeden istikbale büyük bir inanç ve azimle yürüyoruz. Bağımsızlık uğruna verilen mücadelenin, yapılan fedakârlıkların kıymetini biliyor; vatanımızın bölünmez bütünlüğüne her zamankinden daha çok önem veriyor ve sahip çıkıyoruz.

 

      Tarihi boyunca tutsak edilememiş aziz milletimiz, bir cihan imparatorluğunun küllerinden yeni bir devlet kurmuş ve işgal güçlerinin tüm hesaplarını bozmuştur. Milletimiz Cumhuriyet'e özgürlük ve bağımsızlık ruhunu, umut ve ideallerini bağlamıştır. Bu sayede asırlar boyu terazisi şaşmayan halkımız, insanlığa hak ve adalet yolunda ışık tuttuğu gibi bağımsızlık yolunda mücadele edenlere de örnek olmuştur.

 

 

       Sevgili Öğrenciler!

       Atatürk: "Ey yükselen yeni nesil! İstikbâl sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizsiniz." diyerek bu görevi siz gençlerimize emanet etmiştir. Bu görevi ifa etme yolunda en büyük yardımcınız ilim, irfan ve inanç olacaktır. Tarihimize ve geleneklerimize sahip çıkarak, Cumhuriyet'le elde ettiğimiz imkânların şuuru içinde bu imkânları geliştirmek ve çağın gerekleriyle ülkemizi daha ilerilere taşımak için üzerinize düşen vazifeyi yerine getirmelisiniz; bu, istiklâl ve istikbâlimizi borçlu olduğumuz milletimize karşı sorumluluğumuzdur.

 

       Değerli Öğretmenler ve Veliler!

      Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesini ilerilere taşıyacak gençler sizin ellerinizde büyümekte ve sizin ışığınızda ilerlemekteler. Sizler ilim, irfan ve ahlak sahibi; inancına, milletine, tarihine, kültürüne ve bütün insanlığa karşı sorumluluk bilinci bulunan ve görev almaktan kaçınmayan bir gençlik yetiştirdiniz, yetiştirmeye de devam edeceksiniz. Buna inancımız tamdır.

 

       Hiç şüphe yoktur ki dünyanın en kıymetli toprakları yaşadığımız bu cennet vatandır. Aziz vatanımızın üzerindeki bu büyük milletin hür ve bağımsız olarak bir ve bütün şekilde ilelebet yaşayacağına olan inancımı belirtir, bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve vatanımız için hiç düşünmeden şehadete yürüyen şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, hepinize sağlık ve esenlikler diliyorum.

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.