BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Dr. Cemil Sarıcı'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Müdürümüz Dr. Cemil Sarıcı'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 

Kıymetli meslektaşlarım,

 

Sizlere olan saygımızı ve minnettarlığımızı ifade etme fırsatı olarak gördüğümüz 24 Kasım Öğretmenler Gününün Bolu Eğitim Ailesi ve tüm öğretmenlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

Atatürk: "Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esarete ve sefalete terk eder." sözleriyle bağımsızlık ve hürriyetin kazanılması ve sürdürülmesinde eğitimin ve eğitimcilerin önemine dikkat çeker.

 

İlk emri oku olan medeniyetimizde, eğitim ve öğretim bir bütünü oluşturan iki temel unsur olarak ifade edilir. Bilgiye sahip olmak ise insan için en önemli güçtür. Bu gücü hakikat yolunda kullanmak ve yapıp etmelerimizi buna göre şekillendirmek ise bilgiye sahip olmaktan daha da önemli ve zordur.

 

Eğitim öğretim süreçlerinde bu alanın temel taşı olan öğrencilerin geleceğe kişilikli ve donanımlı olarak hazırlanması, öğretim ve örneklik yani eğitim boyutuyla öğretmenin merkezde olmasını zorunlu kılar. Sevgi ile başlayıp fedakarlık ve sabırla taçlandırılmış bir eğitim süreci, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmada hatta daha ileriye gitmede çocuklarımıza ve gençlerimize sunulacak en değerli katkı olacaktır.

 

Bilgiden teknolojiye, spordan sanata tüm alanlarda baş döndürücü bir değişim ve dönüşümün yaşandığı günümüz dünyasında öğrenme faaliyetleri, artık sanal ve okul dışı ortamlarda ve farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilse de öğretmenin bizatihi işin içinde olmadığı, ilgisi ve sevgisinin yansımadığı faaliyetler, hedefe ulaşmada daima eksik kalacaktır.

 

 Bilginin etik normlara uygun olarak yorumlanıp kullanılması, bilgi ve teknolojiyi tüketen olmak yerine üretmenin gerekliliğine inanan ve bu uğurda çaba gösteren bir neslin yetiştirilmesi zarureti, öğretmenlerimizin gayret ve fedakarlıklarını hem anlamlı ve değerli kılmakta hem de sorumluluklarını artırmaktadır.

 

Öğrenmenin yöntemi, niteliği ve araçlarındaki değişim aynı zamanda öğretmenin sahip olması gereken donanım ve misyonu da etkilemektedir. Bu bağlamda 21. yüzyıl becerilerine sahip olma, ekip ruhuyla ve disiplinler arası çalışabilme becerisi ön plana çıkmaktadır.

 

Bütün bunları yaparken eğitim öğretimin karşılıklı bir etkileşim olduğu bilinciyle hareket edilmesi, sonuca ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Genç neslin bilişim alanında sahip olduğu hızlı hareket kabiliyetini ve hayatı anlamlandırmadaki farklı yaklaşımlarını bir avantaj olarak görmek ve onlarla birlikte yürüyebilmek ise bizleri daha başarılı kılacaktır.

 

Sınırların kalktığı, değerlerin hızla tüketildiği günümüz dünyasında, insan onur ve haysiyetini korumak, kendi medeniyet kodlarından hareketle değer üretecek öğretmenler ve onların doğru rehberliğinde yarınlara hazırlanan gençlerle mümkün olacaktır.

 

"Gelecek yeni neslin, yeni nesil ise öğretmenlerin eseri olacaktır."

 

Bu anlamlı günde Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, öğrencilerini yetiştirme yolunda şehadete yürüyen öğretmenlerimizi ve bizlere emek veren tüm hocalarımızı saygıyla, minnetle yad ediyorum.


Gazze'deki çocukların gülen yüzlerle öğretmenleri ile en kısa zamanda bir araya gelmelerini yüce Mevla'dan niyaz ediyorum.

 

Hiçbir mazerete sığınmadan sevgi, fedakârlık ve sabırla kendilerine emanet edilen öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimizin gününü kutluyor sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.