BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Dr. Cemil Sarıcı'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

İl Müdürümüz Dr. Cemil Sarıcı'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

 

Fedakârlıkta sınır tanımayan öğretmenlerimize hürmet ve vefamızı bir günle sınırlandırmak, olsa olsa duygularımızın yüksek sesle ifadesi ve onlara olan sevgi ve hürmetimizin sembolize edilmesidir.

Bu anlamlı günde tüm öğretmenlerimize saygılar sunuyorum.

Bilgiye sahip olmak insan için en önemli güçtür. Bu gücü hakikat yolunda kullanmak ve yapıp etmelerimizi buna göre şekillendirmek ise bilgiye sahip olmaktan daha da önemli ve zordur.

Medeniyetimizde eğitim ve öğretim bir bütünü oluşturan iki temel unsur olarak ifade edilir. Eğitim-öğretim süreçlerinde bu alanın ham maddesi olan öğrencilerin geleceğe kişilikli ve donanımlı olarak hazırlanması öğretim ve örneklik yani eğitim boyutuyla öğretmenin merkezde olmasını beraberinde getirir. Medeniyet tarihimizde bir harf öğretene kırk yıl köle olmak ifadesiyle bu hakikat sembolize edilir.

 Her alanda baş döndürücü bir değişim ve dönüşümün yaşandığı günümüzde, öğrenme faaliyetleri, artık sanal ve okul dışı ortamlarda, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilse de öğretmenin bizatihi işin içinde olmadığı, ilgisi ve sevgisinin yansımadığı faaliyetler, hedefe ulaşmada her daim güdük kalmaktadır. 

 Teknolojideki değişiminin yanı sıra bilgiye erişimde yaşanılan baş döndürücü hız, öğrenmenin yöntemi, niteliği ve araçlarındaki değişim,  öğretmenin sahip olması gereken donanım ve misyonu da etkilemektedir. Bu bağlamda 21. yüzyıl becerilerine sahip olmak, ekip ruhuyla ve disiplinler arası çalışabilme becerisi ön plana çıkmaktadır.

Bilginin etik normlara uygun olarak yorumlanıp kullanılması, bilgi ve teknolojiyi tüketen olmak yerine üretmenin gerekliliğine inanan ve bu uğurda çaba gösteren bir neslin yetiştirilmesi zarureti, öğretmenlerimizin gayret ve fedakârlıklarını hem anlamlı ve değerli kılmakta hem de sorumluluklarını artırmaktadır.

Bütün bunları yaparken eğitim-öğretimin karşılıklı bir etkileşim olduğu bilinciyle hareket edilmesi, sonuca ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Genç neslin bilişim alanında sahip olduğu hızlı hareket kabiliyetini ve hayatı anlamlandırmadaki farklı yaklaşımlarını bir avantaj olarak görmek ve onlarla birlikte yürüyebilmek ise bizleri daha başarılı kılacaktır. 

Sınırların kalktığı, değerlerin hızla tüketildiği günümüz dünyasında, insan onur ve haysiyetini korumak, kendi medeniyet kodlarından hareketle değer üretecek öğretmenler ve onların doğru rehberliğinde yarınlara hazırlanan gençlerle mümkün olacaktır. 

Bu anlamlı günde Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal'i, öğrencilerini yetiştirmek uğruna şehadete yürüyen öğretmenlerimizi ve bizlere emek veren tüm hocalarımızı saygıyla, minnetle yad ederken hiçbir mazerete sığınmadan sevgi, fedakârlık ve sabırla kendilerine emanet edilen öğrencileri yetiştiren öğretmenlerimizin gününü kutluyor sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.