BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Dr. Cemil Sarıcı'nın 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı

İl Müdürümüz Dr. Cemil Sarıcı'nın 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı

          Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının 85. Yılı, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında yad etmek için bir araya geldiğimiz bu özel günde, sizleri saygıyla selamlıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, bu mirası ve cennet vatanı bizlere emanet eden tüm şehitlerimizi ve bugün hayatta olmayan tüm gazilerimizi minnetle anıyor; hayatta olan tüm gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Tarih, güçlü milletlerin ve toplumların da zaman zaman zorluklar yaşadıklarına şahitlik eder. Elde ettikleri yükseliş ve güç bu zorlukları aşmada bazen yeterli olmaz. Kendi dinamizmi içerisinde kahramanlarını çıkaramayan toplumlar varlıklarını yitirerek tarih sahnesinden çekilir. Çamura düşmekle değerini kaybetmeyen altın misali köklü ve güçlü milletler yeni kahramanlarını ve liderlerini çıkararak, tarihin derinliklerinden süzülerek varlıklarını sürdürür, emin adımlarla yollarına devam eder.  

 Ömrünü, ülkesine ve milletine hizmet yolunda tamamlamış olan Atatürk, ülkesinin ve milletinin içinde bulunduğu zor şartlara rağmen, milletinden aldığı güç ve destekle bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna liderlik etmiştir. Onun en büyük ideali, Türkiye'yi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. Bugün "Türkiye Yüzyılı" vizyonuyla bu amaca hızla ilerleyen ülkemiz, dünyanın saygın ülkeleri arasındaki yerini daha da pekiştirecektir.

  Gazi Mustafa Kemal, sahip olduğu özgün düşünce kabiliyeti, derin askeri birikimi ve kitleleri peşinden sürükleyen liderlik vasıflarıyla "harp sanatının" tüm inceliklerini birleştirerek muharebe meydanlarında elde ettiği başarıyla tüm dünyaya örnek olmuş ender komutanlardan biridir. Dünya barışının ancak bağımsızlığını elde etmiş güçlü milletlerle sağlanabileceğine inanan Atatürk, bu inancıyla bağımsızlık mücadelesi veren milletlere ilham kaynağı olmuştur. Cumhuriyete giden yoldaki mücadelesini tamamlayarak, kurulan yeni devleti, emin adımlarla yoluna devam edeceği kurumlarla güçlendirmiş olmanın huzuruyla 85 yıl önce aramızdan ayrıldı.

  Sevgili gençler, Gazi Mustafa Kemal Cumhuriyetin düşüncesi hür, vicdanı hür nesiller istediğine dikkat çeker. Onun içindir ki, bağımsızlığı düstur edinmiş bu milletin geleceğini size emanet etmiştir. Bu emanetin anlamının ve öneminin bilincinde olarak, atalarınızdan aldığınız güç ve ışıkla bu kutlu yolda, hiç durmadan yürümelisiniz.

Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur. Bağımsızlığın kolay elde edilmediği ve korunmasının da kolay olmadığı bilinciyle çalışarak, kendinize güvenerek yolunuza devam etmelisiniz. Hamaset ve slogancılıkla değil. Zira hamaset ve slogancılık sizi; bilimi, teknolojiyi, medeniyeti ve sanatı üreten bireyler olmaktan uzaklaştırır, bağımsızlığın korunmasında zaafa düşürür.  

Değerli Öğretmenlerim Atatürk, yeni neslin cumhuriyetçilik dersini sizlerden alacağını ifade eder.

Cumhuriyetimizin 100. yılında, tüm önemli tarihler gibi 10 Kasım da Gazi Mustafa Kemal'i sadece anma değil, onun mücadelesini, ideallerini anlama ve öğrencilerimize anlatma vesilesi olmalı. Bilginizle, örnekliğinizle, rehberliğinizle onları yarının dünyasında üstlenecekleri misyona güçlü bir şekilde hazırlamalısınız.

  Atatürk, vatanının ve milletinin zor zamanlarında onlarla birlikte geleceğe ve istiklale yürüyüşün adıdır. Azimle, kararlılıkla, inançla. İçinde bulunulan şartların zorluğuna, dahili ve harici bedhahların çokluğuna, üç kıtaya hükmetmiş bir milletin son kale Anadolu'ya sıkışmış olmasına aldırmadan.

O, milletine inandı, güvendi ve başardı. Üzerinde özgürce yaşadığımız bu vatanı bizlere emanet ederek 85 yıl önce aramızdan ayrıldı. Onun emaneti olan Cumhuriyet, genç neslin omuzlarında var olacaktır.

  Bu duygu ve düşüncelerle, bir kez daha büyük komutan ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve bu toprakları bize vatan yapma yolunda şehadete yürüyenleri rahmet ve saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.    

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.