BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Cemil Sarıcı'nın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

İl Müdürümüz Cemil Sarıcı'nın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Sen ki, rûhunla berâber gezer ecrâmı adın;

Sen ki, a'sâra gömülsen taşacaksın... Heyhât,

Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât...

 

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,

Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

 

Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın ifadesiyle, yeni Türkiye'nin önsözü olan Çanakkale; millet olma bilincimizi güçlendiren, Milli Mücadele'ye moral kaynaklığı yapan bahadırlık mücadelesidir. Dünyada hayret ve hayranlık uyandıran bu destansı mücadele, savaşın kazanılmasında salt maddi güçlerin değil özümüzü yansıtan değerler manzumesinin başat güç olduğunu tescil ettirmiştir.

Tarih sahnesinden silinip sömürgeleştirilme tehdidi karşısında ecdadımız, gülle yağan mermiler karşısında sarsılmaz imanıyla beslediği zafer arzusunu, temsil ettiği medeniyetin itibarını da düşünerek perçinleştirmiştir. "Bir hilal uğruna" bayrama gider gibi okullarını bırakarak cepheye koşan genç fidanlarımızın halet-i ruhiyeleri, bu arzunun en müşahhas örneklerindendir. Seferberlik ilanı sonrasında gönüllü yazılan ilk kişi olan Mekteb-i Sultanî öğrencisi Celal İbrahim, sınıf yerine siper birlikteliğini tercih etmiş nice on beşliler, mezun veremeyen okullar.... Mustafa Kemal'in, bir dar-ül fünunun (üniversite) gömüldüğü yer olarak Çanakkale'yi işaret etmesi manidar olmakla birlikte ibret alınacak hisseler barındırması bakımından da oldukça mühimdir.

Çanakkale zaferi, hiç kuşkusuz dünya tarihindeki tüm dengeleri altüst edip tarihin akışını yeniden tasarlamıştır. Sonuçları böylesine etkin olan bir zaferi, sadece kahramanlık yönüyle ele almak güdük bir değerlendirme olacağı gibi, bize bıraktığı mesajları da iyi okuyamamamıza yol açacaktır. Hâlbuki savaşın başından sonuna kadar bizim kültürel kodlarımızın apaçık tezahürü olan değer ve erdem hazinemizin üzerinde önemle durularak işlenmesinin, hem zaferi kazandıran ruhu idrak edebilmemize hem de geçmişine sahip çıkarak millet olma şuurunu elde edebilmiş, ecdadına layık bir nesil olmamıza ve yetiştirmemize vesile olacağına inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tarih boyunca bu vatan için can veren aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                                                 Cemil Sarıcı

                                                                                                                                                                                                                                         İl Milli Eğitim Müdürü

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.