BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN

ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edildi. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yapılan; kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerinde önceliği yayaya veren kanun değişikliğinin tanıtımı Bolu’da, 81 ille eş zamanlı olarak Bolu Valisi Ahmet Ümit’in öncülüğünde yapıldı.   2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu´nun 74´üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı´nın “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” projesinin tanıtımı Bolu’da, Valilik binası önündeki yaya geçidinde gerçekleştirildi.   Valilik binası önünde gerçekleştirilen Etkin farkındalık faaliyetine Bolu Valisi Ahmet Ümit, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik, Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk, bazı daire müdürleri, İl Emniyet Müdürlüğü Şube Müdürleri, emniyet çalışanları, öğrenciler ile basın mensupları katıldı.   Düzenlenen etkinlik öncesinde Sayın Valimiz Ahmet Ümit, uygulama alanında bulunan öğrenci ve vatandaşlarla bir süre sohbet etti. İlkokul ve ortaokul öğrencilerine ikramlarda bulunan Sayın Valimiz Ahmet Ümit öğrencilere, düzenlenen programla ilgili bilgi verdi.  

SÜRÜCÜLERE DUYARLILIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİLDİ

´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ etkinliğinde daha sonra Bolu Valisi Ahmet Ümit tarafından, yaya geçidinde yayaları bekleyen araç sürücüleri durdurularak,  araçların sürücülerine teşekkür edildi, broşürler verildi ve trafikte yaya önceliği konusunda mevzuattaki değişiklikler anlatıldı.   Vali Ümit etkinlikte ayrıca araç sürücülerine ve araçtaki vatandaşlara günün anlam ve önemini ifade eden şapka, kaşkol, karanfil vb. hediyeler takdim etti.  

BOLU VALİSİ AHMET ÜMİT BASIN MENSUPLARINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Yapılan etkinliğin ardından Bolu Valisi Ahmet Ümit, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak düzenlenen etkinlikle ilgili bilgiler verdi.     Bolu Valisi Ahmet Ümit, proje hakkında basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. Maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle tüm sürücüler: Görevli memur veya trafik ışıkları bulunmayan ancak trafik işaret veya levhalarıyla belirlenen kavşak giriş-çıkışlarına ve yaya ve okul geçişlerine yaklaşırken yavaşlamak ve buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayalara öncelik vermek zorunda olduklarını ifade etti. İçişleri Bakanlığı’nın talimatlarıyla bu kanun hükmünün uygulamakta etkinliğin artırılması kapsamında Trafikte Yaya Önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla “2019 yılı Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla “Yaya Öncelikli Trafik Yılı”  ilan edilmiş 6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 12:00 – 13:30 saatlerinde (Aynı saatte tüm illerimizde de) ilimiz genelinde etkin farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmiştir” ifadelerine yer verdi.  

“TÜM SÜRÜCÜLER OLARAK DAHA DİKKATLİ OLMALIYIZ”  

Yayaların karşı karşıya kaldığı trafik kazaları hakkında da bilgiler veren Sayın Valimiz Ahmet Ümit, “Yaya vatandaşlarımızın maruz kaldığı trafik kazalarına baktığımızda 2918 sayılı kanunun 74. Maddesindeki değişikliğin ve Bakanlığımızın çabalarının ne anlama geldiğini daha iyi anlarız. 2016 yılı Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 1 milyon 350 bin insan trafik kazalarında ölmektedir. Bunlardan 310 bini yaya olup, trafik kazalarında hayatlarını kaybetmektedirler ve yaya kayıplarımız trafikten kaynaklanan kayıplarımızın %23’üne tekabül etmektedir. Türkiye’de 2017 yılında trafik kazalarında 9 bin 200 yaya vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. (AB) Avrupa Birliği ülkelerinin toplamının yaya ölüm ortalaması 100 binde 4.9 iken, Türkiye’de bu ortalama 100 binde 9.2” olduğunu hatırlattı.  

“545 PERSONELİMİZLE BU ETKİNLİĞE KATKI VERİYORUZ”  

Vali Ümit konuşmasını şu şekilde tamamladı; “Valiliğimizin koordinesinde Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve tüm Kaymakamlıklar dahil olmak kaydıyla bugün; Polis bölgesinde 95 noktada 345 personel, Jandarma bölgesinde 16 noktada 200 personel ile Yaya Öncelikli Trafik Yılı Etkin Farkındalık faaliyetlerine katkı veriyoruz. Diğer yandan bu kapsamda kanunun ehemmiyetini vurgulayan 500 broşür, yeterince kaşkol, karanfil, şapka v.b. malzeme yaya, sürücü ve öğrencilere hediye edilmiş, umumi yerlere afişler asılmıştır.   Emniyet bölgesinde; 2017’de Bolu’da gerçekleşen 82 kazada 4 yaya vatandaşımız ölmüş 88 yaya vatandaşımız ise yaralanmıştır.  2018’de Bolu’da gerçekleşen 74 kazada 78 kişi yaralanmış ise de hayatını kaybeden olmamıştır. Yine 2017-2018 yıllarında 613 araç sürücüsüne yayalara öncelik vermediği için15 yayaya da kurallara uymadığı için trafik cezası yazılmıştır.   Jandarma bölgesinde; 2017 yılında 2 yaya vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 9 vatandaşımız yaralanmıştır.  2018 yılında yine 2 yaya vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 9 vatandaşımız yaralanmıştır. 2017-2018’de yaya ve okul geçitlerinde 3560 araç kontrol edilmiş125 araç sürücüsüne yayalara öncelik vermediği için trafik cezası yazılmıştır.   Bakanlığımızın projesinin uygulanmasıyla birlikte yaya öncelikli trafik yılı ilan edilen bu yılın sonunda yaya vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.   Yaya öncelikli Trafik Yılı Etkin Farkındalık faaliyetlerine emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür eder, tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, kazasız ve uzun ömürler diliyorum.”  

ÖĞRENCİLERE KAŞKOL VE ŞAPKA VERİLDİ  

Valimiz Ahmet Ümit, açıklamalarının ardından ise ´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ kampanyasında öğrencilere kaşkol ve şapka hediye eti.  

BASIN MESNUPLARI UNUTULMADI  

Etkinlikte ayrıca basın mensuplarını da unutmayan Vali Ahmet Ümit, onlara da projeye verdikleri destekten ötürü teşekkür ederek, kaşkol ve şapka hediye ederken, tören alanında bulunan ekiplere, basın mensuplarına ve tüm öğrencilere kendi elleriyle Bolu Baklavası ikramında bulundu.
07-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-2019

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.