BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MADDE BAĞIMLILIĞI VE OKUL GÜVENLİĞİ KONUŞULDU

MADDE BAĞIMLILIĞI VE OKUL GÜVENLİĞİ KONUŞULDU

 

2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrencilerin güvenli ve sağlıklı bir ortamda eğitim alması için ilimizde “Madde Bağımlılığı ve Okul Güvenliği” toplantısı yapıldı. Solmaz Ahmet Baysal Öğretmenevinde Bolu Valisi Aydın Baruş başkanlığında yapılan toplantıya Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Halk Sağlığı Müdürü Seracettin Çom, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk, okul müdürleri, okul aile birliği temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

İŞBİRLİĞİ VE DİYALOG HALİNDE OLMALIYIZ

Konuşmasına 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilimize, ülkemize, milletimize hayırlı olması temennisiyle başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, “Çocuklar ve gençlerimiz geleceğimizin teminatı. Ülkemizin gelişmesi, çok daha aydınlık yarınlara adım atması için onların çok iyi bir ortamda eğitim alması önemlidir. Bu eğitimin en önemli cüzlerin birisi de milyonlarca öğrencinin, ilimizde de binlerce öğrencinin devam ettiği okullara güvenli bir ortamda gidip gelmesi çok önemlidir. Bu konuda hepimizin üzerine sorumluluklar düşüyor. Öncelikle bu konuda görevli kamu kurumlarımız ve belediyelerimizin çocuklarımızın, gençlerimizin bize birer emanet olduğunu unutmadan onların hem can güvenliğini hem sağlığını tehlikeye atabilecek noktalarda çok önemli tedbirler geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer taraftan okul yöneticilerimiz, milli eğitim mensuplarına ve öğretmenlerimizin üzerine düşen görevlerde var. Çocuklarımıza layık oldukları en eğitimi vermek, okullarda disiplini gerektiği sağlamak ve çocuklarımızın, gençlerimizin yaşadığı sorunlara bir an önce çözüm bulmak için ilgili kurumlarla iş birliği yapmaktır. Okul aile birliklerimize ve velilerimize de görevler düşmektedir. Çocuklarımız bizim için çok değerli onların güzel bir şekilde eğitim alması hepimizin endişe noktalarından birini oluşturuyor. Bunun için hem okullardaki eğitimin kalitesinin yükseltilmesi hem de güvenliği noktasında yaşanan eksikliklerle ilgili olarak çok iyi diyalog halinde olmamız lazım. Küçük eksiklikleri dahi görmemezlikten gelmemeliyiz. Çünkü bizim önemsiz olarak gördüğümüz hususlar yarın çocuklarımızın güvenliğini tehdit eden noktalara ulaştığında alınacak önemler yetersiz kalabilir. Diğer yandan çocuklarımızın araçlarla okullara taşınması noktasında görev alacak servis şoförlerimize ve servislerde görevlendirilecek rehberlere önemli görevler düşüyor. Servislerin denetimi noktasında da şoförler odamızın, belediyemizin üzerine düşen görevler var.” dedi

OLUMSUZLUKLARI BİZE BİLDİRİN

İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan okul güvenliği ile ilgili bilgi vererek “2017-2018 eğitim öğretim döneminde 60 irtibat görevlisi belirlenmiş 21 okulumuz için de giriş ve çıkış saatlerinde ekip devriye planlanması yapılmıştır. Sürücü ve yaya eğitim seminerlerini önümüzdeki eğitim öğretim döneminde de düzenlemeye devam edeceğiz. Velilerimizden istirhamım okulda ve okul civarında karşılaştıkları olumsuzlukları 155 telefon hattını arayarak bize iletmeleridir.” diye konuştu.

SERVİS ARAÇLARINA KAMERALAR TAKILACAK

Toplantıda Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, okulların güvenliğiyle ilgili alınan kararlar ve bağımlılıkla mücadelede alınacak önlemleri anlattığı sunumunda “ İlimizde kamera sistemi olmayan okullarımızda eksikliğin giderilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. İl genelinde 229 okulumuzdan 189’unda güvenlik kamerası var kalan 40 okulumuz için çalışmalarımız devam ediyor. Okullarımızın güvenliği için bahçe duvarı büyük önem arz ediyor. Merkezde bahçe duvarı olmayan okulumuz yok. Okul içinde, bahçesinde ve çevresinde sigara içilmesinin engellenmesi için müdürlüğümüz koordinasyonunda okullarda toplantılar düzenlendi ve gerek yazılı gerekse sözlü olarak bu talimatlar okul müdürlerimize iletildi. Öğrencilerimiz ve velilerimiz uyuşturucu maddeyle mücadelede bilgilendirildi. Servis araçlarının uyması gereken kurallar ve şoförlerimizin kimlik bilgileri ve güvenlik soruşturmaları yapılarak İl Emniyet Müdürlüğüne bilgi verilecektir. Servis araçlarının içine mutlaka kayıt alan kameralar takılacaktır.” İfadelerini kullandı.

24 SAAT UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE BİRİMİMİZE ULAŞABİLİRSİNİZ

İl Sağlık Müdürü Seraceddin Çom, uyuşturucuyla mücadelede yeni kurulan iletişim hattı hakkında bir duyuru yaptı. Uyuşturucuyla mücadele biriminin şahsi bilgilerin gizli kalmasını sağlayarak 24 saat hizmet vereceğine söyledi. Velilerin 0533 897 00 37 telefon numarasını arayarak uyuşturucuyla mücadelede destek alabileceklerini söyledi.

HEPİMİZ DUYARLILIK GÖSTERELİM

 Bolu Valisi Aydın Baruş, uyuşturucuyla mücadelede herkesin duyarlı olması gerektiğini ifade ederek “ Uyuşturucunun her türlüsü bela küçümsediğiniz bazı alışkanlıklar ileride toplumumuzu sarsan ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Bağımlı olan bir gencin geleceği malesef risk altına giriyor bunların tedavisi noktasında hem Milli Eğitim Müdürlüğümüz hem sağlık Müdürlüğümüz hem Emniyet Müdürlüğümüz diğer kurumlarımızla işbirliği yapıyor. Bu konuya hepimiz duyarlılık gösterelim ki gençlerimizi bu beladan kurtaralım.“ dedi.

Toplantı katılımcıların gündem maddeleriyle ilgili görüşlerini belirtmesi ve soru cevaplarla son buldu.

08-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-2017

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.