BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ENGELSİZ TAMİRHANE AÇILDI

ENGELSİZ TAMİRHANE AÇILDI

 

“En büyük engel önyargıdır” gerçeğinden yola çıkarak engelsiz yaşamın kapılarını ardına kadar açıp hayatın her alanında engellilere kaliteli bir yaşam sunmak için İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde “Engelsiz Tamirhane” açıldı.

Engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için kullandıkları akülü araçların tamirlerinin yapılacağı “Engelsiz Tamirhane” açılışına Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk, okul müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Okul Müdürü Hasan Aksay, “Ülkemizde okullar düzeyinde ilk, kurumlar düzeyinde de ilk beş içerisinde yer alacak tamirhanemizin başlangıcı haziran ayında engelsiz araç sahibi saadettin Topçuoğlu ile bir öğretmenimiz okulumuza gelerek araçlarının tamiratlarında yaşamış oldukları zorlukları, sıkıntıları anlattılar. Biz de bu işi en iyi, en sağlam biz yapabileceğimiz kararını aldık, süratle uygulama safhasına geçerek bu günlere geldik. Bu vesile ile ilimiz belediyesinin de engelsiz vatandaşlarımız ile yapmış olduğu çalışmalardan haberdar olduk, gururlandık. Belediyemiz ile yaptığımız görüşmelerde projenin sonuna kadar destekleneceği tarafımıza söylenince bizim bu projeyi ileriye götürme hırsımız daha da arttı. Okulumuz alan şefleri ile 4 aşamaları plan yaptık.” diye konuştu.

“BU MERKEZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Törene katılarak engelli bireyler adına bir konuşma yapan Saadettin Topçuoğlu, emeği geçenlere teşekkür etti. Kullandıkları engelli araçlarının kendileri için olmazsa olmaz olduğunu dile getiren Topçuoğlu, “Bizler bu araçlara binip evlerimizden çıkınca bizler de normal insanlar gibi hissediyoruz. Bu merkez bu bakımdan bizim için çok önemli. İnşallah bizler için hayırlı ve uğurlu olur.

“NEREDE ENGEL VARSA ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bu Engelsiz Tamirhane projesine destek olacaklarını belirterek, “Engelli bireylerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. En fazla engelli ve akülü araç isteği var. Onları Türkiye’de yapan bir firma var. Devamlı sıkıntı oluyor. Bunların bakımını Bolu’da yaptıramıyoruz. Okul müdürümüzün ekibi ile beraber böyle bir çalışmaya girmiş olması bizi müthiş gururlandırdı. Nerede engel nerede sıkıntı var bunların tamamını bize belirtiyorlar biz de çözmeye çalışıyoruz. Eksiklerimiz yok mu? Birçok eksiğimiz var hep beraber Bolu’yu yaşanılabilir bir şehir haline getirmek için çok çalışıyoruz.  Önümüzdeki süreç içerisinde eğer okulumuz böyle bir çalışmaya giriyorsa biz canı gönülden onların destekçisi ve yanında olacağız. Bu ülkede yaşıyorsak bolumuz özel bir coğrafya bu özel coğrafyada yaşayan bütün fertler burada yaşadıkları için bunun mutluluğuna erecekler. Biz ömür boyu mutlu olabilecekleri bir şehri oluşturuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“NE MUTLU YÜREĞİ SAĞLAM OLANLARA”

Bolu Valisi Aydın Baruş, “İnsan, insan olması itibariyle varlıkların en değerlisidir. Hayatta bazen başımıza istemediğimiz olaylar gelebiliyor. Bazen fiziki anlamda vücudumuz zarar görebiliyor, bazen ruhi anlamda bazı sıkıntıları yaşayabiliyoruz. Bu her insanın başına gelebilecek bir olay. Bunu çok doğal karşılamamız lazım. Önemli olan yürek sahibi olmaktır. Ne mutlu yüreği sağlam olanlara ve buradaki kardeşlerimizin hepsinin sağlam olduğunu, vatanını milletini seven insanlar olduğunu gururla görüyoruz. Gözlerinden onu anlıyoruz. Biz ancak toplumun her kesimi ile el ele yürürsek ileride başarılara ulaşabiliriz, ülkemizi nesillerimizin gurur duyacağı bir seviyeye getirebiliriz. Bunda da belki engelli diye niteliyoruz ama sadece sıfat bakımından bunu kullanıyoruz. Bu yüreği sağlam olan kardeşlerimizin de ülkemiz için katkısı çok büyük. Bugüne kadar hem ülkemizin hem ilimizin her alanda elde ettiği başarılarda engelli kardeşlerimizin gerçekten çok ciddi payı var. Sadece iş alanında değil, eğitim alanında, spor alanında gurur duyacağımız başarılara imza atıyorlar. Burada aramızda iki engelli ve başarılı sporcularımız var. Merve ve Ömer kardeşlerimiz, Dünya ve Avrupa ikincilikleri var ve inşallah inşallah önümüzdeki sene yapılacak Paralimpik Olimpiyatlarında da kendilerinden şampiyonluk bekliyoruz. Onların, güzel imkânlara sahip olması her zaman ulaşabilecekleri antrenman yapabilecekleri alanların oluşturulmasına gayret ettik. Kapalı Spor Salonumuzun da onlara uygun hale getirilmesi için çalışıyoruz. Yine başka spor alanlarında da gerçekten ülkemizin gurur duyacağı başarılara imza atan kardeşlerimi var. Şuanda da Ampute Milli Takımımız Dünya Futbol Şampiyonası’nda Brezilya’da mücadele ediyorlar. Burada Belediyemizin sağladığı imkânlar çerçevesinde de antrenmanlarını yaptılar, Bolu’da misafir oldular ve şu anda Brezilya’da şampiyonluk kupasına ulaşmak için mücadele ediyorlar. Onlara Cenabı Hak’tan sonsuz başarılar temenni ediyorum. Avrupa Şampiyonu olduğumuz gibi de inşallah Dünya Şampiyonluğunu da ulaşacağımıza inanıyorum.

“BU TAMİRHANENİN GENÇLERİMİZE BÜYÜK KATKISI OLACAKTIR”

Bu tamirhanemizin hayata geçirilmesi gerçekten sosyal duyarlılık anlamında ilimiz ve ülkemiz açısından son derece gurur verici bir olay. Çünkü öğrencilerimize, gençlerimize toplumun tüm kesimleriyle birlikte yaşamanın ne kadar güzel bir şey olduğunu ve sadece fiziksel engelleri nedeniyle kendileriyle aynı imkânlara sahip olmayan insanların da onlarla birlikte olma hakkı olduğunu hatırlatmış oluyoruz. Bu anlamda İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin değerli yöneticilerine çok teşekküre ediyorum. Gençlerimize bu şuuru kazandırmada bu tamirhanenin çok büyük katkısı olacaktır. Çalışmalarında bundan sonra da başarılar diliyorum.

Konuşmaların akabinde İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik Ekibi türküler seslendirerek katılımcıları müzik ziyafeti sundu. Bolu Valisi Aydın Baruş, engelli vatandaşların yanına gidip hatırlarını sordu. Vatandaşların isteklerini dinleyen Vali Baruş, yetkililere isteklerin yerine getirilmesi için talimat verdi.

 31-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-2018

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.