BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ENGELLİLER HAFTASI ZİYARETLERİ

ENGELLİLER HAFTASI ZİYARETLERİ

 

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası münasebetiyle Bolu İli Engelliler Haftası Kutlama Platformu üyeleri İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ ´e bir ziyaret gerçekleştirdiler.

 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısı ile okul müdürleri, öğretmen ve engelli öĞrencilerinden oluşan bir grup, Engelliler Haftası kapsamında Milli Eğitim Şube Müdürü Saniye YURTSEVER eşliğinde İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ’ i makamında ziyaret etti. Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ öğrenciler ile tek tek ilgilenerek engelliler haftasını kutladı.

 

Ayrıca Bolu Valiliği Abant Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ziyarette  Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bestami Erkoç, Milli Eğitim Şube Müdürü Saniye Yurtsever, Bolu Umut Işığı Gençlik Kulübü Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği Bolu Şubesi, Köroğlu Engel-Siz Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, ZİÇEV Bolu Şubesi ile Büyükberk Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi, Emine-Mehmet Baysal Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü, Sarıcalar Özel Eğitim Merkezi ve Semiha Şakir Spastik Çocuklar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi müdürleri, öğretmenleri ve bu okullarda  özel eğitim alan öğrenciler katıldı.

 

Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok sloganı ile bu yıl etkinlikler kutlanırken, ziyarette Bolu Valisi Aydın Baruş kendisini ziyarete gelen öğrencilerle  sohbet etti, kurum yetkililerinden bilgi aldı.

Ziyarette özel eğitim alan öğrenciler Vali Baruş´a kendi elleriyle yaptıkları el emeği ürünlerini hediye ettiler.

 

Ziyaretlerinden dolayı Bolu İli Engelliler Haftası Kutlama Platformu üyelerine ve öğrencilere  teşekkür eden Vali Baruş, Engelliler Haftası´nın toplumsal farkındalığı artırmak için önemli bir vesile olduğunu kaydederek,"10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası´nı tebrik ediyorum. Bu haftanın tüm engelli kardeşlerimize ve onlarla birlikte çalışan, onlara destek verenherkese hayırlı olmasını diliyorum. Engelliler toplumumuzun önemli bir kesimini oluşturuyor. En azından, kendi ailelerimizde olmasa bile komşularımızda, yakınlarımızda engelli olan fertler var. Onlarla birlikte yaşıyoruz. Onlarla birlikte sevincimizi, umudumuzu, üzüntümüzü paylaşıyoruz. Zaten mutlu bir toplum olmak istiyorsak bütün fertlerin dahil olduğu ortak bir mutluluk anlayışına sahip olmamız lazım. Yoksa bedensel bakımdan bir takım şanssızlıkları olan kardeşlerimizi görmezden gelerek, onların yaşadıkları sıkıntılara duyarsız kalarak mutlu bir yaşam sürmemiz mümkün olamaz. Engelliler Haftası´nın da bu anlamda toplumdaki duyarlılığı artırmaya önemli bir vesile olduğunu düşünüyorum. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının topluma duyurulması, bu konuda görev yapan kurumların daha titiz davranması konusunda, bilinç düzeyinin artması anlamında da bu haftanın önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

 

"ASIL ENGEL KALPLERİMİZDEKİ ENGELLERDİR"

 

"Hep söylediğimiz gibi asıl engel bedendeki engeller değildir, asıl engel kalplerimizdeki engellerdir" diyerek sözlerine devam eden Vali Baruş, "Doğuştan sahip olduğumuz birtakım kusurlar gerçek eksiklik sayılamaz. Esas eksiklik sevgi, şefkat, merhamet eksikliğidir. Hangi kalplerde bunlar eksikse asıl engelli olan odur. Biz kendimize dönüp içimizde hangi engelleri taşıdığımıza bakmamız lazım, kendimizi sorgulamamız lazım. Ondan sonra bir takım şanssızlıklara sahip olan kardeşlerimizin de yaşamış olduğu zorluklara ortak olup,  onların ellerinden tutup birlikte hayata sevinç içinde bakmayı öğrenmemiz lazım. Ben Bolu´da bu konuda ciddi çalışmalar olduğunu görüyorum ve çok da mutlu oluyorum. Sadece devlet kurumlarımız tarafından değil, sivil toplum örgütlerine, derneklerimiz ve vakıflarımız tarafından da engellilerimize yönelik çok güzel çalışmalar yapılıyor. Bizim de  toplum olarak bu sivil toplum kuruluşlarımıza destek vermemiz lazım. Kardeşlerimizin hayata tutunma çabalarına mutlaka destek vermemiz lazım ki biz hep birlikte sevinçte, üzüntüde, kederde birlikte olalım. Kalp birliğimiz, duygu birliğimiz sağlansın ve hayata emin adımlarla devam edelim. Buradaki kardeşlerimizi de hayata tutunma çabalarından, hayata umutla bakma çabalarından dolayı tebrik ediyorum, hepsinin gözlerinden öpüyorum" ifadelerini kullandı.

 

"BİRLİKTE DE GÜZEL GÜNLERE, UMUT DOLU GÜNLERE DOĞRU YÜRÜMEMİZ LAZIM"        

 

Sözlerinin sonunda kendisini ziyarete gelen  engelli vatandaşlara hitap eden Vali Baruş, "Siz bu toplumun aynasısınız. Biz sizlere nasıl bakıyorsak dünya görüşümüz, hayat anlayışımız odur. Engellilere olumsuz bakan veya onları toplumun kenarında gören insanların kalbinde hastalık vardır. Böyle insanlar varsa, onların kalbinden bu hastalıkları temizlememiz lazım, toplumumuzun aynası olan kardeşlerimizle adımlarımızı hep beraber kol kola atmamız lazım, birlikte güzel günlere, umut dolu günlere doğru yürümemiz lazım diye düşünüyorum. Tekrar hepinizin Engelliler Haftası´nı kutluyorum. Hayatlarınızda sizlere başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

 

Ziyarette ayrıca özel eğitim alan çocuklarla sohbet eden Vali Baruş, onlara "Okullarınızda neler öğreniyorsunuz? Okulunuzdan memnun musunuz?" gibi sorular sordu.

 Ziyaretin sonunda Vali Baruş, özel eğitim alan öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

"Şehirdeki engelleri beraber aşacağız"

Bolu İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Bolu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bestami Erkoç, engelli dernekleri başkan ve üyeleri ile engelli okullarından birer öğrenci 10-16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı ziyaret etti. Başkanlık Makamında gerçekleştirilen ziyarette Başkan Yılmaz’a kendi yaptıkları el emeği göz nuru ürünleri hediye eden öğrenciler daha sonra Yılmaz ile beraber fotoğraf çektirdi.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, engelliler ile ilgili çok güzel bir proje yürüttüklerinin altını çizerek; “Engelli çocuğu olan ailelerin çocuklarını zaman zaman biz alıp bakalım ki o aileler de kendilerine vakit ayırabilsin, gezip eğlenebilsinler istiyoruz. Bu projeyi Valilik, Belediye, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak birlikte yürütüp en güzel şekilde hayata geçirebiliriz diye düşünüyoruz. Böyle bir proje Türkiye’de bir ilk olacak ve belki birçok ile de örnek olacak” dedi.

 

 

Başkan Yılmaz ayrıca bu yıl içerisinde şehir merkezindeki tüm alt yapı çalışmalarının biteceğini ve üst yapı çalışmalarına başlanacağını belirterek; “Üst yapı çalışmalarımızda bizlere yardımcı olmanızı istiyorum. Şehirde bedensel engelliler için eksik yerleri bize söyleyin ve bizimle organize olarak çalışın ki sizin daha rahat edebileceğiniz şehri beraber kuralım” dedi.

 

 

 

09-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-2016

 

 

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.