BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DEĞERLERİMİZİ KAYBETMEYELİM PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI

DEĞERLERİMİZİ KAYBETMEYELİM PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI

 

 

3 Haziran Cuma günü İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde AİBÜ Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen “ Değerlerimizi Kaybetmeyelim” projesi kapanış ve ödül töreni gerçekleştirildi.

Törene Vali Yardımcımız Ayhan Kartlı, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet BAHAR, Yrd. Doç Dr. Fatma Atalay, Yrd. Doç. Dr. Azize Aktaş Yasa, Gençlik  Hizmetleri Spor İl Müdür Vekili Saadettin Evren, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz ve Şube Müdürümüz Mustafa Güldemir katıldılar.

 

DEĞERLERİMİZİ KAYBETMEYELİM PROJESİ

Abant İzzet Baysal  Üniversitesi sınıf öğretmenleri öğrencileri, “ DEĞERLERİMİZİ KAYBETMEYELİM” projesi kapsamında, 15 ilkokulda eğitim gören 630, 3. ve 4. Sınıf öğrencisine eğitim verdi. AİBÜ Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı 3. Sınıf öğrencilerinden 75 öğretmen adayı, 2015-2016 bahar dönemi başından itibaren hazırlandıkları konularını 13-20 Mayıs tarihlerinde iki haftalık bir programla ilkokul öğrencileri ile paylaştılar.

Proje konuları:

Sigara Hayat Söndürür!

Kaynaklar Tükeniyor Tasarruf Yapalım!

Sağlıklı Olmak İçin Fast-Fooda Hayır!

Doğa İçin El Ele!

İnterneti Bilinçli Kullan!

Kitap Oku Okut!

Şiddetlenme Sakin Ol!

Toplu Ortamlarda Davranışlarına Dikkat Et!

Yaya da Olsun Dur Geç!

Doğal Afetlerden Korunalım!

Türkçemizden Uzaklaşma

Doğru-Dürüst Ol!

Geri Dönüştür Atma!

Boş Görülü Olma! Hoş Görülü Ol!

Kültürel Değerlerimizi Koruyalım! Başlıkları altında ele alındı.

Projeye Abant, Atatürk, Cumhuriyet, Gazipaşa, Koç, Kültür, Yunus Emre, İnkılap, Behiye Baysal, Canip Baysal, 60.Yıl, Paşaköy, Karaköy TOKİ, Dağkent Kıroğlu S.E.V. ve Doğancı Ayşe-Yılmaz Becikoğlu ilkokulları katıldı.

AİBÜ Eğitim Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan ve 3 ay süren projeyi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Yrd. Doç. Dr. Fatma Atalay, Yrd. Doç. Dr. Azize Aktaş Yasa ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme ve Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Mustafa Güldemir yürüttü.

 

İlk olarak konuşan Atatürk Ortaokulu Müdürü Fuat Bayramoğlu şunları paylaştı:

“Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle,  Abant İzzet baysal Üniversitesinin ortaklaşa  yürüttüğü, Bolu Valiliğimizin onayıyla da yürürlüğe giren, uygulanan “DEĞERLERİMİZİ KAYBETMEYELİM” projesinin kapanış törenine hoş geldiniz.

Projemiz İlimizde 15 kıymetli ilkokulumuzda  hayata geçirildi.

Emek, değer, bereket oluştu. Değerlerimizi yansıttık okullarımızda, hiç tanımadığımız, hiç görmediğimiz gurbetten İlimize, Üniversitemize gelen, üniversitemizde eğitim gören kardeşlerimiz, hiç tanımadıkları, hiç görmedikleri kardeşlerine, hazırlanarak ışık saçmaya başladılar.

Işıkları gönüllere ve gözlere düştü, kalplerinde yarının hayırlı ve bilinçli vatandaşları olarak yer aldı.

Hayırlı işler sınıflarımızda, okullarımızda değer buldu, büyük bir medeniyetin çocuklarıyız. İslamiyet’le de şereflenmiş değerlerle bezenmiş bir topluluğuz, çağ açtık çağ kapattık, medeniyeti bizler yaydık.

Bu günde bu vizyon ve misyon içindeyiz. Bu çalışmada Başta sayın Valiliğimize, Sayın Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü ve Eğitim Fakültesine,Sayın İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Müdürlüğümüze ve 15 İlkokul Müdürlüğümüze teşekkürlerimizi ve  şükranlarımızı sunarım.

Burada

İl Milli Eğitim Müdürüm Sayın Yusuf Cengiz Beye ve Rektörüm Prof. Dr  SAYIN Hayri Coşkun’a, Proje yürütücüsü sayın Prof. Dr Mehmet Bahar Bey, Yardımcı Doç .Dr Sayın Fatma Atalay hanımefendiye, Yard. Doç.Dr Sayıon Azize Aktaş Yasa Hanımefendiye, İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz sayın Bayram Kundakçı Beyefendiye  ismen teşekkürü borç  biliriz.

Bu vatan bizim,

Bu çocuklar bizim,

Yarınlar Türk Milletinin

Yarınlar Çocuklarımızın ve gençlerimizin

Ardından Milli Eğitim Müdürümüz şunları söyledi:

“ 15 okulda 75 öğrencimiz tarafından merkezdeki ilkokullarda gerçekleştirilen “ Değerlerimizi Koruyalım” projesine destek olan Rektörümüze, Rektör Yardımcımıza projeye destek veren tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.

1999 Yılından beri Birleşmiş Milletler UNICEF örgütü tarafından başlatılmış ve bütün ülkelerde uygulanmış bir proje.

Özellikle teknoloji ve bilgi çağındayız. İnternetle birlikte bir değerler karmaşası oluştu. Bundan dolayı biz de kendi ülkemizde Anadolu Coğrafyasında yaşayan insanlar olarak tarihi,kültürel, insani, ahlaki, dini değerlerimize sahip çıkmalıyız, çıkmak zorundayız. Bunun adımını bizler attık fakat paydaşlarımızla bu yolda yürümek elbette daha anlamlı.

Üniversitemizle, Müftülükle okullarımızda yaptığımız çalışmalar bunlardan birkaçı.

Çalıştığımız diğer illerde de yaptığımız gibi önümüzdeki yıllarda bu konuda kongreler ve seminerler düzenleyerek bu konudaki bilinci arttırmak istiyoruz, hepinizi saygı ve teşekkürlerimle selamlıyorum.

Sonra Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Bahar günün anlam ve önemine ilişkin şunları söyledi:

“ 99 yılından beri Eğitim Fakültesindeyim o dönemden beri çok farklı vesilelerle devamlı olarak Milli Eğitimle iş birliği içerisindeyiz. Son dönemde  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığımız protokole de istinaden bu işi daha resmi ve daha geniş bir boyuta taşımış olduk ve bunun en güzel örneği de bu proje. Aslında bu proje daha önceki yıllarda da yapıldı ama bundan sonra daha kapsamlı ve daha etki değeri yüksek bir hale inşallah getirilecek. Uzun yıllar müfredat çalışmalarında da bulundum Milli Eğitimde. Bilgi boyutunda bir çok bilgi yüklüyoruz öğrencilerimize ama bu bilgilerini hayatta nasıl kullanacaklarını vurgulama noktasında sanırım sıkıntı yaşıyoruz.
İşte bu tür projeler esas itibariyle değerler bağlamında toplum olarak çok daha iyi ve sağlam durmamızı sağlayacak, hem kendi neslimizi hem de bizden sonra gelecek nesilleri korumamızı sağlayacak bir kalkan olması açısından önem arz ediyor.

Bu projenin kahramanlarının öncellikle sınıf öğretmenliği bölümünde okuyan öğrencilerimizin olması özellikle daha manidar. Çünkü bu tutum ve değerler noktası, müfredatlarda çok sık vurgulanmasına rağmen, lise ve üniversiteye geldiğimizde iş işten çoktan geçmiş oluyor. Yani bu işi anaokulu ve ilkokul düzeyinde halletmemiz gerekiyor. Sınıf  öğretmenleri bu işi en iyi yapabilecek olanlardır.

 Biz öncellikle öğrencilerimizi tebrik ediyor, onlara öncelik eden sınıf öğretmenliği bilim dalından Aziz Aktaş Hocamıza ve Fatma Atalay Hocamıza çok teşekkür ediyorum. Asıl gizli kahramanlar onlar.

Biz Sayın Milli Eğitim Müdürümüze bundan önceki müdürlerimize de ısrar ettiğimiz gibi biz Üniversite ve Eğitim Fakültesi olarak Milli Eğitimin hizmetindeyiz dedik. Ben de iki yıl öğretmenlik yaptım biz de öğretmen yetiştiriyoruz.

Öğretmen yetiştirmekle hizmet içi eğitimlerin ne kadar zor ve ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Ama bu tür projeleri daha iyi hale getireceğiz. Çok daha güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum. Bu vesileyle  İl Milli Eğitim Müdürüne de bu sürece destek veren başta Şube Müdürümüz Mustafa Bey olmak üzere emek veren herkese de teşekkür ediyorum Sayın Milli Eğitim Müdürümüzün nezdinde .

Bizler üniversite olarak Valiliğimizin ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzün her zaman hizmetindeyiz bilmenizi isterim bir kez daha hepinizi tebrik ediyorum. Sevgi ve saygı ayrılıyorum.”

 

Daha sonra değerli Vali Yardımcımız Ayhan Kartlı konuşmalarında şu noktalara değindi:

“Bugün üniversite yönetim işbirliğinin uzun bir süredir devam eden güze bir örneğinin bu yılki kapanış töreni için bir araya geldik. Ben öncelikle Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yaptığı bu çalışmayla akademik vizyonunu, değerlerini bizlerle paylaştığı için  istekli ve bu konuda çok içten davrandığı için Üniversitemize teşekkür etmek istiyorum. Bir Eğitim Fakültesi ile ilimizde birlikte olmanın da böylelikle hem avantajlarını yaşamış oluyoruz. Diğer taraftan Milli Eğitim Müdürlüğünde 15 okulumuzda bunu uygularken arkadaşlarımızın projeye çok istekli olduklarını gördük. Bunun şöyle bir önemi var. Üniversite ayrı zamanda geleceğe yeni nesilleri eğitecek öğretmenler hazırlarken diğer taraftan içindeki enerjiyi bu genç öğretmenlerimizle birlikte belki yıllarla biraz durağanlaşmış    olan bizlere de yansıtıyor. Ve bu gençlerimizin çalıştığı okullardaki öğretmen büyüklerine de katkıları olduğunu düşünüyor ve umuyorum.

Değerli konuşmacılarımız konunun önemini çok güzel vurguladılar. Ben de şunları ekleyebilirim. Mevcut değerlerimizi korumak derken, geliştiremediğiniz değerleri zannederim koruyamazsınız yani biraz önceki noktadan gelirsek pasif kalırsak yaşamı değişen dünyanın akışına uyduramazsak bu sefer silinip gidiyor var olan değerler.

Toplumsal yaşamımızda bir takım değerleri kaybetmeyelim yerine geliştirelim demeliyiz aslında. İnsana saygının temel kuralı güçlüyken de saygı göstermektir. Biz insanımıza bunu kazandırmalıyız.

Modern çağın bir değeri var internet, bundan kaçmanın imkanı yok O halde ne yapacağız? Başkalarının yazdığı kodları kullanan değil, o kodları yazan, geliştiren olmalıyız.

Sonuçta geçmiş olarak şanlı tarihimizde atalarımızdan aldığımız cesaretle biriktirdiğimiz değerleri bugüne taşımalı ama bununla hamaset yapmak hatasına düşmeden gelecek on yıllara yeni değerler koymak zorundayız.

Kendimize ait bir çok değerimiz olmalı, ulaşımda alt yapıya, iletişimden teknolojiye bizim olması lazım.

Müfredatın da bizim olması lazım, yönetim, toplum düzeni de bizim olmalıdır. İyi organize olmalıyız. Bizim çok güzel değerlerimiz var zaten temelde gelen dürüstlük, doğruluk… ben bu değerlerimizin bu tür çalışmalarla çok daha ilerilere taşınacağına inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle değerli Dekanımıza, Hocalarımıza bu projeye gönül veren 75 değerli üniversiteli gencimize, sınıflarını ve okullarını açan okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize  çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından projeyi gerçekleştiren okullara, öğrencilere  teşekkür belgeleri takdim edilerek program son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

03-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-2016

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.