BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BolUmutlu Dişler Projesi

BolUmutlu Dişler Projesi

 

İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin hazırladığı ve binlerce çocuğun sağlığını ilgilendiren ‘BolUmutlu Dişler Projesi’nin protokolü imzalandı. Proje ile Bolu İl Merkezinde bulunan ilkokul 2. Sınıfında eğitim öğretim gören  2 bin 289 çocuğun diş sağlığı kontrolü yapılarak tedavileri gerçekleştirilecek.

Bolu İl Merkezinde ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin diş taramasını yapmak, onların diş kontrolünü gerçekleştirmek, çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak, diş hekimi korkusu oluşmadan tedavi yapmak ve diş sağlığına ilişkin önemli bir veri bankası elde etmek amacıyla   Bolu’da İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi   tarafından hazırlanan “BolUmutlu Dişler Projesi’nin protokolü Bolu Valisi Aydın Baruş, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ve İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Taner Laçin tarafından imzalandı. Protokol imza töreninde İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi İdari ve Mali İşler Müdürü Metin Güngör ile Kalite Yönetimi Direktörü Ömür Kaya da hazır bulundu.

"SAĞLIKLI TOPLUM SAĞLIKLI BİREYLERDEN OLUŞUR"

 Sağlıklı toplumun sağlıklı bireylerden oluştuğunu belirten Bolu Valisi Aydın Baruş, "Sağlıklı bireyler ise erken yaşlardan itibaren sağlık konusunda bilinçlenmiş, sağlıklı yaşam için gerekli tedbirleri alan bilinçli insanlarla mümkün olabilir. Bu anlamda gençlerimizin ve çocuklarımızın erken yaşlarda sağlıklı yaşamın önemin iyi kavramaları ve özellikle ileriki yaşlarda kendi sağlıkları için tehdit oluşturabilecek unsurları önceden bilerek buna ilişkin tedbirleri alarak yaşamaları bizim için büyük önem arz ediyor.  İnsanın ileriki yaşlarında sağlığını olumsuz olarak etkileyen etkenlerden birisi de sağlıksız dişlere sahip olmasıdır. Toplum olarak çocuklarımızın diş sağlığını korumak ve onlara ileriki yaşlarında problem oluşturmayacak bir hayat sunmak hepimizin görevi olmalıdır. İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de işbirliğiyle bu yıl ilk defa başlattığımız, bu proje; İl Merkezindeki ilkokulların 2´nci sınıfında okuyan çocuklarımızın diş taramalarının yapılması, diş ve diş etlerindeki rahatsızlıkların tespit edilerek buna ilişkin tedavi önlemlerinin geliştirilmesini amaçlıyor. Yine bu projenin amaçlarından birisi özellikle çocuklarımızda gözlemlediğimiz diş hekimine  gitme korkusunu yenmek.  Böylece ileriki yaşlarında çocuklarımız çok rahat bir şekilde belirli aralıklarla diş hekimine giderek diş sağlığını kontrol ettirecek ve böylece sağlıklı bir yaşam için  önemli bir bilince kavuşacaklardır." ifadelerine yer verdi.

"PROJEYİ İL GENELİNDE YAYGINLAŞTIRACAĞIZ"

 Bu projenin gerçekleştirilmesinde emek sarf eden Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Benim sizlerden beklentim; bu projeyi İl Merkezimizde başarılı bir şekilde gerçekleştirmeniz ve sonrasında da ilçelerimizdeki çocuklarımızı da proje kapsamına almanız. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin imkanları gerçekten güzel ve vatandaşlarımıza müstesna bir ortamda sağlık hizmeti veriyor. Bundan bütün çocuklarımız yararlansın. Tabi bu proje; aynı yaş grubu bazında her yıl devam ettirildiği zaman ileride ağız ve diş sağlığı yönünden çok fazla problem yaşamayan, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi´ne de tedavi için çok fazla gelme ihtiyacı hissetmeyen bireyler ortaya çıkacak. Böylece biz de hem toplum olarak hem de bireyler olarak önemli sağlık problemlerinin birinden kurtulmuş olacağız. Bu projenin velilelerimize ve çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum.’dedi.

"İLERİ VADEDE ÇOK ŞEYLER BEKLEDİĞİMİZ BİR PROJE"

İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Taner Laçin de proje hakkında bilgiler vererek “Sayın Valimize projeye verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum.  Bu proje bizim gerçekten önemsediğimiz ve sonuçları itibari ile de ileri vadede çok şeyler beklediğimiz bir proje. Sürdürülebilirlik anlamında çok sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Çünkü bu proje Türkiye genelinde uygulanan projeleri de bir araya getiren bir proje. Çocuklarımızın problemlerinin tespiti, o problemlerinin tedavi edilmesi ve bundan sonraki dönemlerde de kontrollerinin yapılmasına başlanıyor. Bu anlamda da çok geniş bir proje. Umarım çocuklarımız için dişe dokunur bir proje olur.”dedi.

"BU PROJE İLE ÇOCUKLARIMIZIN DİŞÇİ FOBİSİNİ GİDERECEĞİZ"

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz de projeyi önemsediklerini ifade ederek “Özellikle ilköğretimin birinci basamağında, birinci kademede çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı çok önemli. Aynı zamanda çocuklarımızın göz taramalarını da birici sınıflarda yaptırmaya çalışıyoruz. Öğrencilerin özellikle dişçi koltuğuna oturmak gibi bir fobileri var. Bu fobilerinin giderilmesi adına, ama en önemlisi de diş sağlığının erken yaşlarda gözden geçirilmesi ve bundan sonraki yıllarda da ağız ve diş sağlığına çok önem göstermeleri anlamında bu protokolü çok önemsiyoruz.” dedi.

PROJEDE NELER OLACAK?

 

PROJE Bolu il merkezindeki ilkokul 2. Sınıfta eğitim öğretim gören 2289 öğrenciyi kapsamaktadır.

Proje kapsamında;

  1. Okullarda veliler ve çocuklara proje ile ilgili ön bilgilendirme toplantıları yapılacak.
  2. Veliler ile birlikte öğrencilere Ağız ve Diş Sağlığı merkezinde ağız ve diş sağlığı ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla bu yaş grubu çocuklarda görülecek problemler ve diş fırçalama eğitimi hakkında bilgilendirme toplantıları yapılacak.
  3. Çocukların ağız içi muayeneleri yapılarak problemler tespit edilecek.
  4. Muayene sonucu problem tespit edilen çocuklarla ilgili gerekli randevular verilerek tedaviler gerçekleştirilecek.
  5. Çürükle ve diş sağlığı açısından ileride problemlerle karşılaşmamak adına koruyucu diş tedavileri, ağız ve diş sağlığı ile ilgili yönlendirmeler yapılacak.

Proje ile;

·         Bu yaş grubu öğrencilerin ağız planları çıkarılarak istatistiki bir veri bankası oluşturulacak,

·         Çocukların diş hekimi korkusu olmadan tedavileri yaptırmaları sağlanacaktır. Miniklerimiz adına bu projeyi gerçekleştirecek İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine teşekkür ediyoruz.

 

 

P

 

 09-11-201609-11-201609-11-201609-11-2016

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.