BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BOLU’DA ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

BOLU’DA ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

 

24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Bolu’da da düzenlenen birbirinden coşkulu etkinliklerle kutlandı.

FOTOĞRAF SERGİSİ İLGİYLE GEZİLDİ

Sabah saatlerinde Kent Meydanında gerçekleştirilen törende, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan kutlamalar Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezinde devam etti. Öğretmenler arasında düzenlenen fotoğraf yarışmasında çekilen fotoğraflar sergilendi. Fotoğraf sergisi açılışına Bolu Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. İlimiz öğretmenlerinin çekmiş olduğu fotoğraflar katılımcılar tarafından ilgiyle gezildi.

Kutlamaların bir başka durağıysa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferansa Salonuydu. Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin organize ettiği programa, Bolu Valisi Aydın Baruş, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Bolu Garnizon Komutanı Aydoğan Budakçı, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Jandarma Komutanı Nadir Çelik, Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

ÖĞRETMEN SEVGİNİN SAYGININ ADRESİDİR

Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz yaptığı konuşmada, “Öğretmenlik, insanlık tarihi kadar eski, kadim bir meslektir. Gelecek kuşakların yetişmesinde, toplumun sağlam bir şekilde ayakta kalmasında en etkili unsurlardan biridir. Öğretmen bir çocuk için, anne ve babadan sonra sevginin ve saygının adresidir. Henüz hayatı ve çevresini tanımayan çocuğun ya da gencin yol göstericisi/rehberidir. Sevgi dolu yürekleriyle, geleceğimizin inşasının temeli olan evlatlarımızın mihmandarıdır. Ömrü hayatını toplumun göz bebeklerine ilmek ilmek işleyen bir sanatçıdır. Onları yetiştirirken sevgisini, o toplumun ideallerini, gelecekle ilgili hayallerini nakşeder gönüllere. Kalben, ruhen ve zihnen bütün birikimlerini geleceğimizin mimarları çocuklara ve gençlere aktarır.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERE VERDİĞİNİZ TAVSİYLERİN TADI BAŞKADIR

Konuşmasının devamında öğretmenlere seslenen Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, “Ben inanıyorum ki, sınıfta öğrencilerinizle baş başa kaldığınızda sizden mutlusu yoktur. Öğrencinin en küçük bir inkişâfı, öğrenme azmi, size umut ve neşeyle bakan gözleri, mutluluğunuza mutluluk katar. Onlarla yaptığınız her bir sohbet, hayat yolunda onlara verdiğiniz nasihatlerin, tavsiyelerin tadı bambaşkadır.” dedi.

BEŞ SINIFIN BERABER OKUDUĞU DÖNEMDEN 20 KİŞİLİK SINIFLARA GEÇTİK

Kendisinin de bir öğretmen olduğunun ifade eden Belediye Başkanı Yılmaz, “1970 yılında öğretmenliğe başlamış bir kardeşinizim. O günden bu güne baktığımızda kara tahtasını kendi yapan, kara tahtasını boyamak için kurumla yumurta akından boya yapan, beş sınıfın beraber okuduğu bir sınıfta öğretmenlik yapılan bir dönemden, yirmi kişilik sınıflarda akıllı tahtalar ile öğrenimin yapıldığı, ikili öğrenimden tekli öğrenime geçilen bir ülkede yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve günümüze kadar öğretmenlik yaparken şehit olmuş, vefat etmiş öğretmenlerimizin ve sizlerin öğretmenler gününü kutlarım.” diye konuştu.

TOPLUMUMUZDA ÖĞRETMENLERE ÇOK BÜYÜK BİR SAYGI VAR

Bolu Milletvekili Tanju Özcan yaptığı konuşmada, “Bir öğretmen anne ve babanın oğlu olarak ve bir öğretmen eşi olarak bu müstesna gününüzü kutluyorum. Öğretmenler gününün 24 Kasım olduğunu herkes bilir. Bunun sebebi bu toplumda öğretmenlere çok büyük bir saygı var. Hepimizin hayatta en çok sevdiği insanlardan bir tanesi en azından ilkokul öğretmenimizdir. Bu yıl Kız Meslek Lisesi bu organizasyonu yapıyor. Bu tür organizasyonların ne kadar zor ama aynı zamanda keyifli bir iş olduğunu ben eşimden dolayı biliyorum. Bu güzel etkinliği düzenledikleri için Kız Meslek Lisesi müdürüne, öğretmenlerine ve idarecilerine şükranlarımı sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

EĞİTİMCİLER TOPLUMUN GERÇEK MİMARLARIDIR

Konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Bolu Valisi Aydın Baruş, “İstediğiniz kadar doğal kaynaklara, elverişli iklime, nüfusa sahip olun, eğer insan kaynağınızı nitelikli ve bilinçli olarak yetiştiremiyorsanız bu yarışta geride kalmaya mahkûm olursunuz. İnsan yetiştirmek aynı zamanda ülkenizin geleceğini inşa etmektir. İnsan iki ana unsurla değerini bulur: Akıl ve kalp. Akıl ilim ve tahsille gelişir ve olgunlaşır. Ancak, sadece bilmek yetmez. Tahsil ettiğimiz, edindiğimiz bilginin anlam kazanması için onu vicdan süzgecinden geçirerek hak ve hakikat doğrultusunda kullanmak gerekir. Hayat üzerine öğrendiğimiz bilgiler böylece irfana dönüşür ve insanlığın hayrına hizmet eder. Eğitim akıl ve vicdanı şekillendirme, insanı inşa etme sürecidir. İnsanı güzel bir şekilde inşa eden geleceği de sağlıklı olarak inşa etmiş olur. Bu manada; geleceğin nesillerini inşa eden eğitimciler aynı zamanda toplumun ve yaşadıkları ülkenin gerçek mimarlarıdır. Öğretmenlerin üzerindeki yük ve sorumluluk ne kadar büyükse, bugünü ve geleceği inşa etmenin verdiği onur ve mutluluk da o derece büyüktür.” İfadelerini kullandı.

EN ÖNEMLİ ROL ÖĞRETMENLERİMİZE DÜŞMEKTEDİR

Bolu Valisi Aydın Baruş, konuşmasının devamında öğretmenlere hitaben, “Yeni nesillerimiz geçmişin bilgisini sizden öğrenecek, geleceğin mutlu yarınlarına sizlerin emekleri sayesinde adım atacaklardır. Ortaya koyduğunuz eserlerde imzanız olmayacak, ancak yetiştirdiğiniz her başarılı ve vicdanlı insan sizin için insan en büyük mutluluk ve onur kaynağı olacaktır. Öğretmenlik mesleği geleceği kurtarmak adına karşılık beklemeksizin fedakârlıkta bulunmayı gerektirir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk der ki “Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır” Çocuklarımızın ve gençlerimizin hafızasında ve vicdanında kalıcı eserler bırakmakla bu fedakârlıklar anlam bulacaktır. Çocuklarımıza öğrettiğimiz bilgiler bir gün onlar tarafından unutulabilir. Ama öğrencilerinize kazandırdığınız yaşam ilkeleri ve değerleri hayatta oldukları onların kalplerinde ve zihinlerinde yaşamaya devam edecektir. Ecdadımızın bizlere emanet ettiği Kurtuluş Savaşı Ruhunu, 15 Temmuz 2016’daki Diriliş Ruhunu yaşatmada en önemli rol eğitimcilerimize, öğretmenlerimize düşmektedir. Aklını ve vicdanını başkalarının hizmetine veren değil, vücudunu ve ruhunu ülkesine ve onun insanına feda etme anlayışına sahip nesillerin yetişmesi öğretmenlerimizin en büyük sorumluluğu ve şerefi olacaktır. Bu vesileyle; Türkiye’nin nesillerine; insanı sevmenin değerini, vatan ve millet sevgisinin anlamını öğretmeye çalışırken, insanlıktan nasibini almamış teröristlerce şehit edilen öğretmenlerimizi saygıyla anıyorum. Bolu’daki evlatlarımıza yıllarca emek vermiş olan ve emekli olmaları nedeniyle kendilerine belge takdim edeceğimiz öğretmenlerimize, İlimize ülkemize vermiş oldukları hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü´nü tebrik ediyor, aileleri ve çocuklarıyla birlikte sağlık ve mutluluk dolu bir hayat geçirmelerini temenni ediyorum.” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından stajyerlik dönemlerini biterek mesleğe yeni başlayan öğretmenler, meslek yemini ettiler.

Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından Bolu’da emekliliğe ayrılan 38 eğitimciye Hizmet Şeref Belgeleri takdim edildi.

 

Öğretmenler Günü münasebeti ile düzenlenen programda daha sonra ise resim, şiir, kompozisyon ve fotoğraf yarışmalarında dereceye girenler öğrenci ve öğretmenlere ödülleri verilirken öğretmenler arasında şiir okuma yarışmasında birinci olan Çobankaya Şehit Murat Paçal Ortaokulu Müdürü Erhan Bayram, sahneye çıkarak şiirini okudu.

PROGRAM BEĞENİYLE İZLENDİ

 TOBB Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı Öğretmenler Günü programı sahnelendi. Öğrencilerin ve öğretmenlerin büyük emeklerle hazırladığı program izleyiciler tarafından beğeniyle izlendi. Öğrencilerin öğretmenleriyle birlikte okuduğu şiirler ve sahne gösterileri alkış yağmuruna tutuldu.  Müzik dinletileri ve skeçler izleyicileri hem güldürdü hem de duygulandırdı.

 

 Programının bitmesiyle Bolu Valisi Aydın Baruş ve diğer protokol üyeleri bu güzel programı hazırlayan TOBB Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerini tebrik ettiler.

24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.