BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BOLU’DA ERİŞİLEBİLİRLİK SERTİFİKASINI İLK KEZ ONLAR ALDI

BOLU’DA ERİŞİLEBİLİRLİK SERTİFİKASINI İLK KEZ ONLAR ALDI

 

Türkiye’de engelli vatandaşların kamu ve özel sektör hizmetlerine erişilebilirliklerin arttırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında Emine Mehmet Baysal Anadolu Lisesi ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü erişilebilirlik sertifikası aldı.

Emine Mehmet Baysal Anadolu Lisesinde düzenlenen programla Bolu’da ilk kez ‘Erişilebilirlik’ sertifikası alan Emine Mehmet Baysal Anadolu Lisesi ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne sertifikaları verildi.

Programa Bolu Valisi Aydın Baruş, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Koçyiğit, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Kazgan, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 Proje kapsamda 90’a yakın kriteri yerine getirerek engelli rampalarından, asansörlere ve sınav salonlarına kadar birçok yenilik yapan okula giden Vali Baruş’u okulun engelli öğrencileri ve personeli karşıladı. Vali Baruş,  ‘Erişilebilirlik’ sertifikası alan okula engelli bireylerle birlikte girdi. 

 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, erişilebilirlik ile ilgili yapılan sunumla devam etti.

“ENGELLİLERE YÖNELİK HER ÇALIŞMA ONLARIN ÖZ HAKKIDIR”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Koçyiğit, konuşmasında “Engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunların tespiti ve bu sorunların çözüm yollarının araştırılması engellerin kaldırılması amacıyla paydaşlarımızla iş birliğiyle resmi ve özel alanların düzenlenmesiyle engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırabilmek için yaptığımız erişilebilirlik çalışmaları devam etmektedir. Bugün burada okulumuza erişilebilirlik belgemizi vermek için bir araya geldik. Son on yıl içinde ilimizde de engellilere yönelik yapılan çalışmalar her alanda devam ediyor. Engellilere yönelik yapılan her çalışma onların öz ve öz haklarıdır. Bu okulumuzun diğer okullarımıza da örnek olmasını temenni ediyorum.” dedi.

“ÖMER AŞIK’I TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE ÖRNEK GÖSTERİYORUM”

 Engelli bireylerimizin önündeki fiziki engellerin kaldırılmasının önemine değinerek konuşmasına başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, engelli bireylerin kendilerine sunulan imkanlardan yararlanması neticesinde ne kadar büyük başarılara imza attığını gördüklerini söyledi. Bolulu engelli kardeşimiz Ömer Aşık’ı, Bolu’daki tüm öğrencilere örnek gösterdiğini söyleyen Vali Baruş, “İnsanın sahip olduğu yetenekleri özgürce kullanabilmesi ve bu yetenekleriyle hem kendisine, hem ülkesine, hem de tüm insanlığa yararlı değerler üretebilmesi, bu yeteneklerini özgürce kullanabilmesine bağlı. Yeteneklerimizi özgürce kullanabilmenin de iki temel şartı var. Birincisi fiziki engellerin ortadan kaldırılması, ikincisi ise düşünsel engellerin ortadan kaldırılması. Fiziksel engelli durumunda bulunan bireylerimiz için kamu hizmetlerinin ve eğitim olanaklarının onların ulaşabileceği bir şekilde sunulması devlet ve toplum olarak en temel görevlerimizdendir. Engelli kardeşlerimizin bu imkanlardan yararlandırılması neticesinde ne kadar büyük başarılara imza attığına hepimiz şahit oluyoruz. Bugün aramızda Ömer Aşık kardeşimiz var. Ben Bolu’daki tüm gençlere onu örnek gösteriyorum. Çünkü başına gelen üzücü bir kaza sonucunda fiziksel engelli duruma düşmüş ama hayattan ümidini hiçbir zaman kesmemiş ve hayata dört elle sarılarak  çalışma hayatına girip Emine Mehmet Baysal Anadolu Lisesi’ne hizmet ediyor, öğrencilerimizin işleri için koşturuyor, diğer taraftan da sadece çalışmanın yetmeyeceğini, kendini hem Bolu’ya hem Türkiye’ye hem de dünyaya ispatlamanın çabası içerisine girmiş ve bunun sonucunda da ülkemizi Paralimpik Olimpiyatlarında temsil etmiş, Engelliler Okçuluk Şampiyonasında Dünya 2’incisi olmuş takım halinde şampiyonluğa çok büyük katkı vermiş bir çok insanın hayalinde bile göremeyeceği başarılara imza atmış. Yine aramızda okuluna devam eden engelli kardeşlerimiz var. Kader kızımız var. Ben duydum voleybolla ilgileniyor. İnşallah büyük başarılara imza atarsın Kader. Burada bulunan bütün gençlerimiz senden ilham alır ve başarılı olmanın hem kendilerine hem milletine karşı ne kadar büyük bir borç olduğunu bilirler” şeklinde konuştu.

 “BU ÇALIŞMA DİĞER KURUM VE KURULUŞLARA DA ÖRNEK OLSUN”

 Konuşmasının devamında engelli bireylerin yaşamlarını daha erişilebilir hale getirmek maksadıyla başlatılan projenin çok güzel meyveler vermeye başladığını ifade eden Vali Baruş, “Engelliler Hakkındaki Kanun gereğince, kamu hizmetlerinin, eğitim olanaklarının, sağlık hizmetlerinin engelli kardeşlerimize sunulabilir hale getirilmesi için çalışmalar yürütülüyor ve bu konuda kamu kurumlarına,  özel kuruluşlara önemli sorumluluklar getiriliyor. Bu çalışmalar da Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından takip ediliyor. Bu komisyonda görev alan tüm idareci arkadaşlarımıza, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimize çok teşekkür ediyorum. İşte bu meyvelerden biri Emine Mehmet Baysal Anadolu Lisesinin yaklaşık 90’a yakın kriteri yerine getirerek engelli bireylerimiz için erişilebilir hale gelmesinin sevincini yaşıyoruz. Bu çalışmanın tüm okullarımıza, tüm kamu kurumlarımıza, özel kurumlarımıza, kuruluşlarımıza örnek olmasını diliyorum. Yine bu kapsamda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz de güzel çalışmalar yaptı ve erişilebilir hale geldi. Onları da tebrik ediyorum. Bu başarılı çalışmalar ne kadar kısa sürede tamamlanırsa Bolumuz, engellilerin erişilebilirliği bakımından Türkiye’ye örnek gösterileceği iller arasına girecektir. Çalışmaları yürüten arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından Bolu’da ilk kez iki kurumun aldığı Erişilebilirlik Belgeleri Emine-Mehmet Baysal Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Şenufuk ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Kazgan’a takdim edildi.

ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ

Bolu Valisi Aydın Baruş, programın sona ermesinin ardından salonda bulunan öğrencilerle de sohbet etti. Kendilerinden ülkemiz ve milletimiz için büyük başarılar beklediklerini öğrencilere aktaran Vali Baruş, öğrencilere kendi hedeflerini kendi belirlemeleri gerektiğini öğütledi. Hayatta memnun olacakları işleri tercih etmeleri gerektiğini de öğrencilere aktaran Vali Baruş, “Allah sizleri girdiğiniz sınavlarda ve istediğiniz mesleklerde muvaffak etsin” dedi.

Vali Baruş ayrıca okulun halk oyunları ekibini de tebrik etti. Yeni kurulan bir ekip olduklarını ve ilk kez sahne aldıklarını öğrenen Vali Baruş, ritmik olarak hepsinin aynı anda gösteri sergilendiğini ifade ederek kendilerine başarılar diledi.

10-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-2018

 

 

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.