BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BOLU BABASINI AN(L)IYOR

BOLU BABASINI AN(L)IYOR

 

Bolu halkı, Bolu’ya eğitim ve sağlık alanında 140’tan fazla tesis kazandıran ve 1994 yılında Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilen, Boluluların “İzzet Babası” mimar, iş insanı, hayırsever İzzet Baysal’ı anmak ve anlamak için 29. kez Şükran Günleri’ni düzenliyor.

Şükran Günleri,  Anıt Park’ta halk adına Kent Konseyi Başkanı Refik Özçelik’in Atatürk anıtına çelenk sunmasının akabinde Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve AİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı İzzet Baysal anıtına çelenklerini sundu ve Bolu Kültür ve turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’na geçildi.

İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal’ın da katıldığı programa Vali Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Aibü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Baro Başkanı Av. Ferit Atalay, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı J.Alb.Nadir Çelik, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İzzet Baysal Vakfı mütevelli heyeti, kamu kurumları müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programda Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve AİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı, Bolu halkı adına 1989-1999 Bolu Belediyesi Başkanı Necdet Gören, gençlik adına AİBÜ Öğrencisi Ufuk İnan konuştu.

İZZET BAYSAL’A YAZDIĞI MEKTUBU OKUDU

Bolu’ya 55 ilk ve orta öğrenim tesisi, 33 üniversite binası ve donanımları, 54 sağlık ve sosyal hizmet tesisi kazandıran 31 yılda 142 tesisin yapımıyla 531 milyon 429 bin 859 lira harcama yapan rakamların ötesinde sevgiyi, iyiyi, hayırseverliği ve güzelliği Bolu insanın kalbine aşılayan İzzet Baysal Vakfı’nın Başkanı Ahmet Baysal, konuşmasında İzzet Baysal’a yazdığı mektubu okudu.

 “Senin icraatlarından ilham alarak ve seni memnun edecek şekilde vakfı yürütüyoruz. Bıraktığın vakfın gelirleriyle hayırlarına devam etmekteyiz. 3 sene önce başladığımız 24 derslikli İzzet baysal Ortaokulu inşaatını şuan itibariyle bitirmiş bulunuyoruz. Bolu bu sene UNESCO tarafından verilen ‘Öğrenen Şehir’ unvanını alan ülkemizde 3. şehir oldu. Mengen ilçemizi layık olduğu Abant İzzet Baysal Üniversitemize Baysal kampüsüne kavuşturuyoruz. 4 yıllık Gastronomi Yüksekokulu, 2 yıllık Aşçılık Yüksekokulu ve bunların uygulama mutfağını ve sosyal, kültürel etkinlikler binasını içeriyor bu külliye. Çok sevineceğini bildiğin için söylüyorum.  Kampüsün 28 dönümlük arazisini değerli Mengenli köylülerimiz tahsis etmiş bulunuyor. Köylülerimiz artı şehirlerine üniversite gelsin diye canı gönülden arazi tahsis ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

“BOLULULARIN KALBİNDE YAŞAMAYA DEVAM ETMEKTEDİR”

Bolu Valisi Aydın Baruş, “Bugün Bolu’nun babası rahmetli İzzet Baysal’ı bir kez daha anmak için bir araya geldik. Duygu ve düşüncelerimi ifade ettiğim ve anıt özel defterine yazmış olduğum yazıyla sizlere seslenmek istiyorum. İsmi bir şehirle özdeşleşmiş çok az insan vardır. İzzet Baysal, işte bu nadide şahsiyetlerden biridir. İnsanların hafızalarında ve yüreğinde yer etmek her faniye nasip olmayan bir hususiyettir. İzzet Baysal Bolu’ya kazandırdığı değerlerle hem hayatta iken hem de bu dünyaya veda ettikten sonra bu hususiyeti devam eden şahsiyetlerdendir. Bolu’nun girişinde sanayi sitesinin tabelasında İzzet Baysal İsmi karşılar yolcuları. Şehrin dört bir tarafında okullarda, hastanelerde, huzurevlerinde onun ismi vardır. Bolu’ya kimliğini veren en önemli kurumlardan biri olan üniversite onun adını taşır. Her Bolulu ve Bolu’da ikamet eden herkes doğumundan ölümüne İzzet Baysal’ın adını taşıyan müesseselerden yararlanmıştır. İzzet Baysal’ın adı Bolu’ya kazandırdığı yüzlerce eserde daha da önemlisi Boluluların kalbinde yaşamaya devam etmektedir. O gelecek nesillere, yaşama anlam katan çok önemli değerleri de hediye etmiştir.  İzzet Baysal ülkesine, milletine ve memleketine karşı yürekten hissedilen sevgi demektir. İzzet Baysal helal kazancından elde ettiği servetini insanların yararına çekinmeden harcamak, cömertlik demektir. Bolu halkı kendisine bu mirası hediye eden İzzet Baysal’ın ismini yaşatmaya devam etmektedir. Her yıl onun hatırasını yad etmek için düzenlenen şükran günleri bu vefakarlığın göstergesidir.” şeklinde konuştu.

29. İzzet Baysal Şükran Günleri, 3 gün boyunca ilimizde düzenlenecek olan konserler, sergiler, yürüyüşler, ödül törenleri ve daha birçok etkinlikle devam edecek.

11-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-2018

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.