BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ADAYLIK EĞİTİMİNİ BOLUDA SÜRDÜREN GENÇ ÖĞRETMENLERİMİZE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZDEN İLK DERS

ADAYLIK EĞİTİMİNİ BOLUDA SÜRDÜREN GENÇ ÖĞRETMENLERİMİZE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZDEN İLK DERS

Değişik illere atanmış olan ama adaylık eğitimine ilimiz Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı çeşitli kademelerdeki okullarımızda danışman öğretmenlerimiz gözetiminde devam eden 145 öğretmenimize okul dışı etkinlikler kapsamında Türk Milli Eğitim Sisteminin amaçları doğrultusunda ilk ders Milli Eğitim Müdürümüzden.

 

31 Mayıs Salı günü saat 10.00’da İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda İnsan Kaynakları Yönetimi Şube Müdürü Yücel Taşdemir’in organize ettiği program, Şube Müdürümüzün programın içeriğine ilişkin kısa konuşmaları ile başladı.

Daha sonra Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz Türk Milli Eğitiminin amaçları, öğretmen kimliği, okul iklimi, öğretmen-öğrenci ilişkileri… başlıklarını içeren konuşmalarını yaptılar.

Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz genç öğretmen adaylarımıza yaptığı konuşmada öğretmenlik serüveninin Cumhuriyet’in ilk yıllarından son yıllara kadar geçirdiği aşamaları anlatırken günümüzde öğretmenliğin misyonu ve vizyonu ile ilgili şunları söyledi:

“Misyonumuz, sorumlu olduğumuz 05-18 yaş arasındaki çocukların eğitimini üstlenmektir. Çocuklarımızı yönetmeliklere ve değerlerimize uygun bir şekilde yetiştirmekten sorumluyuz. Birçok eğitim görüşü olmasına rağmen bir gerçek var ki o da eğitimde okul gerekliliğidir.

  Bizim öğretmende en çok aradığımız şey ‘kişilik’tir. Ayrıca öğrenci başta en çok güvenilir bir öğretmen ister. Öğretmen öğrenci karşısında davranışlarında tutarlı, iyi niyetli, ahlaklı, çalışkan, güler yüzlü, empatik ve sempatik olmalıdır. Öğretme metotlarının yanında, sınıf diyaloglarını, öğrenciye yaklaşımı ve öğrencinin psikolojisini iyi bilmelidir. Öğretmenler olarak sizlerin ilgilendiğiniz öğrencilerin yaş kuşağının karakteristik özelliklerini iyi bilmeniz ve ona göre pedagojik yaklaşımlar geliştirmeniz gerekmektedir. “

Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz aday öğretmenlere mesleklerinin ilerleyen yıllarında pasifleşmemeleri aksine bilgeleşmeleri ve hırslanmaları tavsiyesinde bulundu. Çünkü kendini yenileyen öğretmenlerin her daim öğrencilerine daha iyi bir eğitim vereceğini ve öğrencilerin gözünde değer kazanacağını belirtti.

Cengiz, öğretmenlerin vizyonunun ve hayalinin olması gerektiğini ifade ederken ideal öğretmenin okulda sadece ders veren öğretmen olmadığını, projeler yapan, yeni metotlar geliştiren, fark yaratan öğretmenler olduğunun altını çizdi. Milli Eğitim Müdürümüz aday öğretmenlere FATİH Projesi ve EBA(Eğitim Bilişim Ağı) hakkında bilgilendirme yaptı ve eğitimde modern yaklaşımları yakından takip etmelerini ve desteklemelerini istedi.

 

Müdürümüzün konuşması ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Sayın Bestami Erkoç Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tanıtımı ve çalışmalarının yer aldığı sunumunu gerçekleştirdi.

01-06-201601-06-201601-06-201601-06-201601-06-201601-06-201601-06-201601-06-201601-06-201601-06-2016TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.