BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

REHBER ÖĞRETMENLER TOPLANTISI DÜZENLENDİ

REHBER ÖĞRETMENLER TOPLANTISI DÜZENLENDİ

 

19.10.2016 tarihinde Solmaz- Ahmet BAYSAL Öğretmen Evinde Şube Müdürümüz Saniye Yurtsever başkanlığında ilimizdeki rehber öğretmenlerle toplantı düzenlendi.

Şube Müdürümüz Saniye Yurtsever yaptığı konuşmada: Sizlerle böyle bir platformdaki ilk buluşmamız. Tabi ki bu buluşmanın, bu toplantının ana teması sizlerle tanışmak, bu alana ilişkin sorunları konuşmak, birlikte çözüm yolu geliştirmek, bu doğrultuda ortaya çıkacak eylem planı ile ortak bir paydada buluşup ilerlemek,  Geçen yılın genel değerlendirmesini yapmaktır. Bu noktada geçen seneki emekleriniz, gayretleriniz için teşekkür ediyor bu yılda aynı gayret ve duyarlılık içerisinde olacağınıza yürekten inanıyorum.  

Bu yıl neler yapacağımızı sizlerin önerileriyle ortak bir payda da buluşup yol haritamızı birlikte belirleyeceğiz. Bu toplantı yatay etkileşimin, yatay iletişimin önde olduğu bir toplantı olacak. Bu sene RAM bünyesinde yeni bir çalışma başlattık. Bir psikososyal müdahale ekibi oluşturuyoruz; yine RAM bünyesinde ARGE noktasında bize teknik destek sağlayacak bir ekip oluşturuyoruz. Bu ekiplere ihtiyaç duydukları alanda teknik destek noktasında eğitimler verilecek daha çok rehber öğretmeni olmayan okullarımızdaki öğrencilerimizle çalışacaklar. Bolu ili olarak bağımlılıkla mücadeleye taviz vermeden devam edeceğiz. Bazı okullarımızdaki rehber öğretmen açığını sizlerin gönüllü görev almak istemesiyle kapatabileceğimizi umuyorum. Tabi ki rehberlik çalışmalarımız çok önemli ama özel eğitim noktasında da hassas davranmalıyız. Hastanelerde öğrencilerimize verilen sağlık raporu doğrultusunda Rehberlik Araştırma Merkezindeki arkadaşlarımızın koyduğu tanıya okullarımızda uymalıdır. Hafif tanı almış öğrencimiz hafif sınıfına, orta-ağır tanı almış öğrencimiz ise orta-ağır sınıfına alınmalıdır. Evde eğitim hizmeti alan öğrencilerimizin bilgilerinin Mebbis sisteminde güncellenmesi gerekmektedir.

Söz alan Rehberlik Araştırma Merkezi Müdür V. Öznur Balaban; Geçtiğimiz yıl Rehberlik ve Araştırma Merkezinin yaptığı çalışmaları anlattı.

2015 yılında yeni binamıza taşındık,  kurumumuzun yapmış olduğu “Sessizliğin Sesi” projesi  altında işaret dili eğitimi gerçekleştirdik. Bilim Sanat Merkezi eğitim öğretim faaliyetine başladı. Öğrencilerimize bireysel zeka testleri gerçekleştirdik. Bizim özel eğitim öğrencisi değerlendirme programı sayımız 1500’ü geçiyor ve bu sayı  her geçen gün artmaya da devam ediyor. Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin erken tespiti konusunda sizlerin daha etkin olmasını istiyoruz.

Programda son olarak konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz; “ Sizlerin de bildiği gibi hükümet programımızda tekli öğrenime geçiş var. Bende geldiğim günden beri bu konuda çalışmaları başlattım ve şuanda devam eden yatırımlarımızla birlikte 2 yıla herhangi bir şekilde bina sıkıntımız kalmayacak. Eğitim öğretim başarımızı arttırmak için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Rehber öğretmenliğin psikolojik danışmanlık ve rehberlik gibi iki boyutu var. Sizler öğrencilerimizin önünü açacak, onları yönlendirecek kişilersiniz. Şu anda bizim üniversite başarımız %44 ve başarıyı arttırmak için daha iyi organize olarak öğrencilerimize rehberlik yapabiliriz. Rehber öğretmenler olarak sizler sadece öğrencilere değil öğretmenlerimize de rehberlik yapmalı branş öğretmenlerimizle irtibat halinde olmalısınız. Öğrencilerimiz siz rehber öğretmenlerimizi bir yol gösterici, bir lider olarak görüyor ve sizler öğrencilerimize yaptığınız küçük dokunuşlarla onların hayatlarını değiştiriyorsunuz. Tercih dönemlerinde stantlar açarak, tercih merkezleri oluşturarak öğrencilerimize rehberlik yapmalıyız. Geçen yıl bu konuda çalışmalarımız oldu bu sene de tercih rehberliğinde öğrencilerimize yardımcı olmalıyız.”dedi.

20-10-201620-10-201620-10-201620-10-201620-10-201620-10-2016

AKTAŞ MAHALLESİ ÇELİK SOKAK NO2 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.