BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL ÖNCESİ VE İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK TRAFİK BİLİNCİ KAZANDIRILMASI

OKUL ÖNCESİ VE İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK TRAFİK BİLİNCİ KAZANDIRILMASI

 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü ile Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu arasında yapılan protokol ile ülkemizdeki resmi ve özel bütün okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine trafik kuralları ile trafikte uyulması gereken davranışların neler olacağının öğretilmesi ve trafik bilincinin erken yaşlarda öğrencilerin zihinlerine yerleştirilmesi amacıyla hazırlanan program, İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda yapıldı.

Düzenlenen programa Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Özel Eğitimden sorumlu Şube Müdürü Muvafık Kılıç, okul müdürleri ve Bolu’da faaliyet gösteren sürücü kursları yetkilileri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Şube Müdürü Muvafık Kılıç “Milli Eğitim Bakanlığı, hazırlamış olduğu çalışmalar çerçevesinde trafik eğitimi ile ilgili “Trafik Adabı” dersi getirilmesini kararlaştırdı. Bu bağlamda hem yayalar hem de sürücüler bakımından uyulması gereken kurallar okullarda ve diğer MTSK’larda ders olarak okutulmaktadır” dedi.

Projenin önemi ile ilgili olarak ülkemizde yaşanan trafik kazalarındaki istatistiklere de değinen Kılıç “Son 10 yılda 42 bin 447 kişi trafiğe kurban verildi. Yine 2 milyon 26 bin 986 kişi de bu kazalarda yaralandı. Ortalamaya göre her gün 12 kişiyi kazalarda kaybediyoruz.  Her gün ortalama 550 kişide yaralanıyor. Bunların büyük çoğunluğu da maalesef okul ve servis araçlarındaki çocuklarımız. Bu kayıplarımız ve kazalarımız  büyüküzüntü ve keder sebebi. . Bu bakımdan bu bilinçle okul öncesi eğitimden başlamak üzere kısaca 7’den 70’e bütün örgün programımızda özel ve resmi okullarımızda bu protokol çerçevesinde yapılacak olan çalışmalar bakanlığımıza rapor edilecek” dedi.

 

Sürücü eğitiminin son zamanlarda çok fazla gündemde olduğunu ve yıllardır bu görevin Milli Eğitim Bakanlığında olduğunu belirtenİl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz “Bu görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Zaman zaman iyi sürücü yetiştirilmediği şeklinde kurum olarak  eleştirilerin odağı da olduk. Ama bu yolda uzun bir süreçte epey bir mesafe kat ettik.  Şu anda gerçek anlamda sürücü olmak isteyen kişiler trafikte araç kullanabiliyorlar. Son bir seneden bu yana da direksiyon ve uygulama sınavlarında adayları biraz daha zorluyoruz. Dosyaları yanan adaylarda oluyor. Bu konuda eğitimci arkadaşlarımız artık daha hassaslar” dedi.

Okul servis araçları sürücülerini trafik eğitimi kadar öğrencilere karşı yaklaşımları ve davranış kuralları çerçevesinde eğitmeye çalıştıklarını belirten Cengiz, sürücü eğitimcisi arkadaşlara Trafik eğitimi konusunda önemli görevler düştüğünü, bu projenin bugün itibariyle Türkiye gündemine geleceğini belirtti. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Bolu olarak bu konuda oldukça hassas olduklarını ve bu görevi en iyi şekilde yapacaklarını sözlerine ekledi.

Programa katılan okul müdürleri ve Motorlu Taşıt Sürücüleri kursları yetkililerine “Trafik kuralları ile trafikte uyulması gereken davranışlar” ile ilgili Milli Bakanlığınca hazırlanan sinevizyon izletildi.      

 

 29-03-201729-03-201729-03-201729-03-2017

TABAKLAR MAHALLESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK1 BULVARI NO99 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00
Telefon Rehberi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.