BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz İbrahim ÇAVUŞOĞLU´nun Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılış Konuşması

Milli Eğitim Müdürümüz İbrahim ÇAVUŞOĞLU´nun Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılış Konuşması

         Sayın Valim, değerli Millet Vekillerim, saygıdeğer komutanım, kıymetli Belediye Başkanım, sevgili rektör hocam, muhterem daire müdürü arkadaşlarım, okul müdürlerim, cehalet savaşçısı çok kıymetli öğretmenlerim, sevgili öğrenci kardeşlerim ve basınımızın güzide temsilcileri hepinizi selamların en güzeli olan Allahın selamıyla selamlıyorum. Açılış törenimize hoş geldiniz.

         Bu gün ülkemizin dört bir bucağında binlerce okulumuzda 17 milyon öğrenci ile; Bolumuzda ise 219 okulumuzda 48 bin öğrencimizle ve 3612 öğretmen ve idarecimizle kapılarımızı açıyoruz ve cehalet dışarı eğitim öğretim, bilim içeri diyoruz. Çünkü cehalet, bir okul bitirememek değil, ruhunu, kalbini, aklını, vicdanını ve insanlığını eğitememektir!.

         "Hiç bilenlerle, bilmeyenler bir olur mu" diyor ayeti kerime.

         "Alimler gökteki yıldızlar gibidir, ulaşanlar kurtuluşa ererler" diyor peygamberimiz

         "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum " diyor Hz. Ali.

         "Bir milleti hür, bağımsız, şanlı yüksek bir toplum olarak yaşatan da; köleliğe, yoksulluğa düşürende eğitimdir" diyor Mustafa Kemal ATATÜRK ve devamında; "En önemli ve verimli vazifelerimiz Milli Eğitim işleridir. Milli Eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir Milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur." diye hedefi de gösteriyor.

         Milattan önce 400 lü yıllarda Sokrates Platona şöyle sesleniyor; "Bütün bu kurallar o kadar önemli değil, tüm kuralların hepsini küçümseye biliriz yeter ki KORUYUCULAR (iktidar) asıl büyük kuralı, tek başına her şeye yeten kuralı göz önünde bulundursunlar. Nedir o kural? Eğitim ve Öğretim dedim; yurttaşlarımızın kafası iyi bir eğitimle aydınlanmışsa bütün meseleleri de kolayca çözerler." diyor.

         Bu güne gelince de az önce sıraladığım görüş, fikir ve kuralların hepsi hala geçerli ve birinci derecede önemli olduğunu görüyoruz. Mesele nasıl daha iyisini yapabiliriz, önceliklerimiz nelerdir, bu işleri öğretmenlerimizle yapacağımıza göre, öğretmelerimizi nasıl yetiştirmeliyiz, öğretmenlerimizi nasıl motive etmeliyiz. Halbuki öğretmenlik dünyada kazancı en az, ancak ödülü en çok olan meslektir. peygamberlik mesleğidir.

Almanlar derki öğretmen nasılsa sınıfı da öyledir, işte tam bu noktada diyorum ki eğitimde her şey öğretmende başlar öğretmende biter, dolayısıyla öğretmenlerle oynamamak lazımdır. Öğretmenlerimiz mademki bu kadar önemlidir; Öğretmen yetiştiren kurumlarında en önemli meselesi eğitim öğretim olmalıdır ve kesinlikle milli ve yerli olmalıdır. Her milletin kendine göre özellikleri olduğuna göre, bizim eğitim sistemimizde bize göre, toplumumuzun önem verdiği değerlere göre şekillendirilmelidir yani ithal sistemlerden uzak durulmalıdır.

         Bizim ülke genelinde ve özelde Bolumuzda en çok önem verdiğimiz üzerinde çalıştığımız iki konu var bunlar bizi daha yükseklere taşıyacak ve bizi daha mutlu bir toplum yapacak olan konular  nedir bunlar İYİLİK ve GÜVEN.

         "İyilik yola düşen, yoldan toplanan bir şey değildir. Tesadüfen ele geçen bir şey de değildir. İnsan iyiliği ancak başka bir insandan öğrenir" diyor. Toprak Ana da Aymatov. İyiliğin tüm değerleri özelliklede SEVGİ yi içine aldığını söylemeden geçemeyeceğim.

         İşte burada çocuklarımıza iyiliği iyi bir insan olmayı biz yani öğretmenler öğreteceğiz.

         Özellikle bu  günlerde güven duygumuz iyice zayıflatılmaya çalışılıyor işte bizler bu duyguyu da hem özgüven açısından hem birbirimize güven açısından hem de ülkemize ve yöneticilerimize güven açısından yükselteceğiz.

         Bu ideallerimizi gerçekleştirebilmek için de her gün okullarımızda, öğretmenlerimizle beraber olacağız, onların moral ve motivasyonlarını yükseltip daha iyi hizmet almaya çalışacağız. Daha iyi ve etkili eğitim ortamları oluşturmak için bütün kaynakları seferber edeceğiz. çünkü devletin malı milletin çocukları içindir.

         Bu günün bizim için ayrıca çok önemli bir anlamı daha var, geçen yıl okul açılış töreninden sonra bu salondan çıkıp temelini attığımız Reikaana  Anaokulu ve 50. yıl İzzet Baysal İlkokulu ek binası. Dünyanın en özel vakfı olan İzzet Baysal vakfı tarafından bitirilmiştir, bu gün ise içi cıvıl cıvıl çocuklarımız la doludur. resmi açılışı diğer dört eserin de bitirilmesi ile beraber  24 kasım 2015 öğretmenler gününde gerçekleşecektir. Ben bu gün buradan bize bir yılda bir okul hediye eden İzzet Baysal vakfı başkanı hayırların mühendisi büyük hayırsever örnek insan sn. Ahmet Baysal beye ve vakfın çok saygın ve muhterem yönetici ve mütevelli heyetine candan teşekkürlerimi iletiyorum. Vakıf tarafından 24 kasım öğretmenler günün de camiamıza hediye edilecek olan arsaları da belediyemizce sağlanan bu eserleri de buradan ilan etmeden geçemeyeceğim.

         1- REFİKAANA ANAOKULU,

         2-KADRİYEANA ANAOKULU,

         3-MEBRURE - İLHAN BAĞIŞGİL SPOR SALONU

         4-50 YIL İZZET BAYSAL İLKOKULU

         Ayrıca İzzet Baysal Ortaokulu ve spor salonunun da temeli atılacaktır.

         Bu mutlu haberlerden sonra konuşmamı bitirirken diyorum ki bizim için önemli olan Bolu. eskisi gibi; olsa da olu olmasa da olu değil artık burası BOLU her şeyin en iyisi burada olu. saygı ve sevgilerimle. 28/09/2015

                                                                                                                               İbrahim ÇAVUŞOĞLU

                                                                                                                              Bolu İl Milli Eğitim Müdürü

AKTAŞ MAHALLESİ ÇELİK SOKAK NO2 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.