BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EGEMENLİK ORTAOKULU 4006 TÜBİTAK BİLİM ŞENLİĞİ

MİLLİ EGEMENLİK ORTAOKULU 4006 TÜBİTAK BİLİM ŞENLİĞİ

 

 

30 Mayıs Pazartesi günü Milli Egemenlik Ortaokulu, Bilim Şenliği Projeleri kapsamında ben de varım dedi.

Etkinliğe Bolu Belediye Başkan Vekili Kazım Konak ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz katıldı. Türkçe Öğretmeni Cevdet Özdemir’in sunduğu program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Usta Öğreticilerinden Sema Özacar’ın çalıştırdığı minik öğrenciler, folklor gösterileriyle izleyicileri büyülediler.  Müzik Öğretmeni Evren Poyraz’ın küçük ve yetenekli korosu, “ Sev Kardeşim ve Hayat Bayram Olsa” parçalarını seslendirerek çocuk yüreklerinden taşan dostluk mesajlarını ulaştırdılar bize. Ardından keman solosuyla katılımcıları yeteneklerine hayran bırakan iki öğrencimiz büyük alkış aldı.

4006 TÜBİTAK Bilim Şenliğine 44 Proje ile katılan okulumuzda projelerin sergilendiği sınıfları gezen Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, her öğrencimizle tek tek ilgilenerek projeleri ile ilgili bilgilendirmeleri ilgi ile dinledi.

Son olarak gezilen çok amaçlı salondaki projeler, müzik öğretmeni mezunu gençlerden oluşan bir gurubun halk müziği nağmeleri ile izlendi. Müzik gurubu Milli Eğitim Müdürümüzün isteği üzerine Neşet Ertaş’tan “ Neredesin Sen” nağmelerini tellendirirken tüm salon beğeni ile dinledi, alkışlarıyla gurubumuza teşekkürler iletildi.

44 Projeden 38 tanesine danışmanlık yapan Fen Bilgisi Öğretmenlerimiz Veysel Can ve Ercan Demirci’ye 4 Projenin danışmanı olan Bilişim Öğretmenimiz Emel Bayır’a başarılarından dolayı plaket verildi. Kendilerini teşekkürlerimizle tebrik ediyor ve genç beyinlerimize öğrenmenin heyecanını yaşattıkları için onları gönülden kutluyoruz.

Milli Egemenlik Ortaokulundaki şenliğin ardından Milli Egemenlik İlkokulundaki etkinliklere geçildi.

 

MERHUM ÖĞRETMENİN HAYALİ GERÇEK OLDU

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu, Düzce’nin Musababa köyünde bulunan Musababa Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapan ve 8 ay önce Bolu’da hayatını kaybeden Mahmut Yılmaz’ın hep hayali olan  ‘Bir okula kütüphane açma’ fikrini hayata geçirdi.

Toplum Gönüllüleri Topluluğu bu proje için ilimizde kütüphanesi olmayan tek okul olan Milli Egemenlik İlkokulunu seçti.

Topluluk, ‘ Mahmut Yılmaz Kütüphanesi Projesi’ adı altında ilimizin önde gelen iş adamlarının da desteği ile Milli Egemenlik İlkokuluna yaklaşık 20 Bin TL’ye mal olan ve Merhum Öğretmen  Mahmut Yılmaz’ın  adını taşıdığı bir kütüphane kurdu.

Mahmut Yılmaz Kütüphanesi’nin açılışına Bolu Belediye Başkan Vekili Kazım Konak, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Okul Müdürü Tevfik Kargacı ve kütüphanenin kurulmasına destek olan sponsorlar katıldı.

 

“KÜTÜPHANE ÖĞRENCİLERİMİZE, EĞİTİM-ÖĞRETİM HAYATINDA FAYDALI OLACAKTIR”

Kütüphane açılışında ilk olarak konuşmalarını yapmak için kürsüye gelen Okul Müdürü Tevfik Kargacı şunları ifade etti: “ Abant İzzet Baysal Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu olan gençler, arkadaşları olan öğretmen Mahmut Yılmaz’ın adına bir kütüphane oluşturmak için okulumuza başvurdular. Biz de bu gençlerimize elimizden gelen bütün yardımı gösterdik. İnşallah bugün açacağımız kütüphane öğrencilerimize, eğitim-öğretim hayatında faydalı olacaktır. Çocuklarımıza kitap sevgisi, okuma- yazma alışkanlığı kazandırmada bu kütüphanenin etkili olacağını düşünüyorum. Toplum Gönüllülerine destek olan hayırseverlerimize de çok teşekkür ediyorum. Okulumuza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize hayırlı olsun diliyorum” diye ifade etti. 

 

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ ARKADAŞLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM”

 Okul Müdürü Tevfik Kargacı’nın konuşmasının ardından kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz şunları söyledi: “ Bugün burada çok hoş bir manzara ile karşı karşıyayız. Mahmut Yılmaz Kütüphanesi Projesine öncülük eden üniversite öğrencisi arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Biliyorsunuz bizim okullarda kütüphane ve laboratuvar biraz daha ötelediğimiz yerlerdir.Evet, okullarımızda bulunur mekan olarak ama pek de uğranmaz. Özellikle imkanı kısıtlı olan okullarımızda kütüphanelere, laboratuvarlara yeterince özen göstermeyiz. Çocuklarımız, öğrencilerimiz bir eksiğimizi fark etmişler ve Milli Egemenlik İlkokullunda bir sınıfı kütüphaneye dönüştürmek için el birliği ile çalıştılar. Biz de onların emeğini karşılıksız bırakmak istemedik. Sizlerle beraber bu kütüphaneyi açmak istedik.  Kendilerine bu fedakârlıklarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Biz özellikle son zamanlarda fazla okuyan bir toplum olmaktan çıktık. Okumayan bir toplum olarak evrilmeye başladık. Özellikle sanal ortamlar, dijital medya bizim kitap okuma alışkanlığımızı maalesef negatif yöne doğru çekmeye başladı.  O yüzden ben öğrencilerimizin bu öncülüğünü özellikle önemsiyorum. Bundan sonra da her birimizin kitap okumasını tavsiye ediyorum” dedi.  Konuşmaların ardından Belediye Başkan Vekili Kazım Konak ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, kütüphanenin açılmasında hem maddi hem manevi değeri olan sponsorları temsilen Kemal Sert’e Toplum Gönüllüleri adına plaket takdim etti. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Mahmut Yılmaz Kütüphanesinin oluşturulmasına ve yapımına öncülük eden, büyük emeği olan Proje Koordinatörü Esra Sarı’ya teşekkür plaketi takdim etti. Plaket takdimlerinin ardından kütüphanenin açılışı gerçekleşti.

 

Kütüphanede küçük okuma taburelerine oturan protokol üyeleri ve katılımcılar kütüphaneye hayran kaldılar. Proje Koordinatörü Yüksek Lisans Öğrencisi, Sosyal Bilgiler Öğretmeni olan Esra Sarı ile sohbet eden protokol üyeleri Proje hakkında kendilerinden bilgi aldı.

Esra Sarı, Projeyi şekillendirmeden önce bir araştırma yaparak dünyada en çok tercih edilen kütüphane projelerini gözden geçirdiklerini ve “ Sokak Kütüphanesi” konseptinin ilk 10 arasında yer aldığını gördüklerini belirtti. Böyle bir projenin Türkiye’de henüz uygulanmadığını belirten Esra Sarı, öğrencilerin kütüphane denilince yüksek raflar, kalın kitaplar düşünüp ürkmesinden ziyade “ sokak” rahatlığını hissetmelerini sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Sınıf arkadaşı olan Mahmut Yılmaz’ın hayalini gerçekleştirmek için böyle bir projeyi hayata geçirmek üzere Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurduklarını, onay aldıktan sonra şahsi desteklerle maddi kaynaklarını sağladıklarını ve Orman Müdürlüğünün de katkıları ile bu kütüphaneyi oluşturduklarını dile getirdiler.

Arkadaşlarının anısı yaşasın diye giriştikleri bu anlamlı projeye katkılarından dolayı, özellikle Esra Sarıyı, Toplum Gönüllüleri ekibini ve tüm katkı sağlayanları teşekkürlerimizle tebrik ediyoruz.

Dileriz Kütüphanemiz ilk günkü güzelliği ve sıcaklığı ile korunsun ve miniklerimizin huzurla kitap okuduğu mekân olarak yaşasın.

Kütüphane açılışı ardından okul kermesi ziyaret edildi. Minik öğrencilerimizce folklor gösterileri ve rengârenk giysiler içinde sergilenen “ Elma Kurdu” ve “ Dik Dur Kardeşim” isimli rontlar yüzleri ve yürekleri güldürdü. Bu gösterileri hazırlayan  Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Usta Öğreticilerinden Sema Özacar’ı, okul öncesi öğretmenlerimiz Nurten Yılmaz’ı, Gülnur Altok’u ve Nuriye Özekmekçi’yi teşekkürlerimizle tebrik ediyoruz.

Gösterilerin ardından ortamın coşkusuyla beraber Kütüphanenin yapımında katkıda bulunan ana sponsorlardan Metin Akkaya’ya ve salonun yapımında emeği geçen Usta Fettah Çatalcı’ya plaketleri verildi.

Son olarak 3/C Sınıfı Öğretmeni Oya Menekşe’nin minik öğrencilerinin hazırladığı tezhip sergisi gezildi. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Türk El Sanatları mezunu olan Oya Öğretmen yeteneklerini minik öğrencilerinin ellerine ve yüreklerine kazımış olmalı ki sergilenen ürünler izleyenlerin hayranlığını kazandı. Öğretmenimizi teşekkürlerimizle beraber tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Milli Egemenlik Ortaokulu ve İlkokulunda düzenlenen etkinlikler sunulan ikramlarla beraber sonlandı. Ama öğrenciler bahçede müzik eşliğinde eğlenerek şenlik havasını sürdürdü.

31-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-2016

AKTAŞ MAHALLESİ ÇELİK SOKAK NO2 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.