BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KENT ESTETİĞİ VE ŞEHİR PLANLAMACILIĞINDA AVRUPA TECRÜBESİNİN İNCELENMESİ PROJESİ YAYGINLAŞTIRMA FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KENT ESTETİĞİ VE ŞEHİR PLANLAMACILIĞINDA AVRUPA TECRÜBESİNİN İNCELENMESİ PROJESİ YAYGINLAŞTIRMA FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Erasmus+ Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Yetişkin Eğitimi Personel Hareketliliği kapsamında Bolu Valiliği koordinatörlüğünde; Bolu Belediye Başkanlığı,  Bolu İl Özel İdaresi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ortaklığında yürütülmekte olan “Kent Estetiği ve Planlamasında Avrupa Tecrübesinin İncelenmesi” projesi kapsamında yurt dışında gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri sona ermiş olup 18 Ağustos 2015 Salı günü ise yaygınlaştırma faaliyeti gerçekleştirildi.

Yaygınlaştırma faaliyetinde Bolu Belediyesinden Serkan Atalay, İl Özel İdaresinden Havva Ayhan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Hayrettin Huyut ve Tuğba Bayhan yurt dışında aldıkları eğitim ve gözlemler ile ilgili sunum yaptılar.

Toplamda 64 katılımcının yer aldığı projede, Almanya, Macaristan, Belçika ve Avusturya’da şehircilik ile ilgili AB mevzuatı, yenilebilir enerji sistemleri, katı atıkların ayrıştırılması ve geri dönüşümü, şehir içi ulaşım sistemleri, bisiklet yolları, yaya geçitleri, engelli yürüyüş bantları, park alanları, kaldırımlar, alt yapı, kent mimarisi, çöp konteynırları, parklar ve bahçeler gibi kent estetiğini ilgilendiren çeşitli konularda eğitim almış ve eğitimlerle ilgili çeşitli gözlemlerin yanı sıra kurum ziyaretlerinde de bulunmuşlardır.

Almanya’da Recklinghausen Yabancılar Meclisi’nin katkılarıyla düzenlenen eğitim programı kapsamında Dortmund, Essen, Bochum, Herne, Gelsenkirchen gibi şehirlerin yanı sıra Brüksel’de de çeşitli faaliyetler gerçekleştirilmiştir.

Belçika’da Anderlecht Belediyesi’nden bilgi alınmış, eğitimler esnasında AB Parlamentosu ve çeşitli kurumlar ziyaret edilmiş ve Brugge, Paris ve Amsterdam‘da incelemeler yapılmıştır.

Macaristan programında Budapeşte 9.Bölge Belediyesi’nin sağladığı eğitim ve gözlemlerin yanı sıra Prag, Viyana ve Bratislava gibi farklı ülke şehirlerinde de faaliyetler gerçekleştirilmiştir.

Avusturya’da ise Viyana Belediyesi’nden destek alınan eğitim ve gözlemler kapsamında Budapeşte, Prag ve Bratislava ziyaret edilerek kent estetiği ve şehir planlamasıyla ilgili incelemeler yapılmıştır.

 

 

 

AKTAŞ MAHALLESİ ÇELİK SOKAK NO2 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.