BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İZZET BAYSAL ŞÜKRAN GÜNLERİ BAŞLADI

  Hayırsever Merhum  İzzet Baysal  adına her yıl Mayıs ayında düzenlenen “İzzet Baysal Şükran Günleri” başladı.  
İZZET BAYSAL ŞÜKRAN GÜNLERİ BAŞLADI

 

İzzet Baysal Şükran Günleri’nin ilk programı Anıtparkta yapıldı. Atatürk Anıtı’na Kent Konseyi tarafından saygı çelenginin sunulması ile başlayan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

Anıtparktaki törenin ardından Bolu Belediyesi Bandosu eşliğinde Atatürk Anıtı’ndan İzzet Baysal Anıtı’na kadar ´İzzet Baysal´a Saygı ve Şükran´ yürüyüşü yapıldı.

Programa İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ, Vali Aydın Baruş, Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun, Tanju Özcan, Fehmi Küpçü, Belediye Başkanı Alaadddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, Vakıf Mütevelli Üyeleri, Kent Konseyi Başkanı Nadir Garipoğlu, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İzzet Baysal Şükran Günleri, İzzet Baysal Anıtı önünde düzenlenen tören ile devam etti.Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Valilik, Belediye ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Anıtı’na saygı çelenklerini sundu.

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, konuşmasına üniversiteli öğrenciler adına konuşan AİBÜ Türk Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi Şule Yıldırım´ın konuşmasından çok etkilendiğini söyleyerek başladı. Öğrenciden kayıtlara geçirilmek üzere konuşmasını da isteyen Ahmet Baysal, duygu yüklü konuşmasından sonra öğrencilerin amcası İzzet Baysal´ın izinden gittiğini anladığını kaydetti. İzzet Baysal´ın Türkiye´nin birçok yerindeki hayırseverlere örnek olduğunu söyleyerek, ölümünün ardından amcasına yazdığı 15. mektubu okuyan Ahmet Baysal, “Sevgili amca, Bolu’nun baş tacı olmaya devam ediyorsun. Bu yıl senin için Bolu Halkı 15’inci etkinliğini düzenliyor. Bolu vakfa ve eserlerine sahip çıkıyor" diyerek her yıl olduğu gibi bu yıl da vakıf tarafından Bolu´ya armağan edilen eserleri sıraladı. Ahmet Baysal konuşmasında ayrıca İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesinin de yapılan görüşmeler sonrası İzzet Baysal Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olacağını ve bu hastanenin tüm bölgeye hitap edeceğini söyledi.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, büyük hayırsever İzzet Baysal´ı bir kez daha rahmetle ve minnetle andığını ifade ederek, "Bize Osmanlı Devletinden gelen vakıf geleneğini devam ettiren örnek bir insandır İzzet Baysal. Diğer taraftan ise Ahmet Baysal da O´nun mirasını çok güzel bir şekilde devam ettiriyor. Bizlerde büyüklerimizin yaptıklarına örnek olacak çalışmalar yapmaya çalışıyoruz" dedi. Yılmaz, konuşmasının sonunda ise eski cezaevi binasının da İzzet Baysal Kent Müzesi olacağının müjdesini verdi.

Vali Aydın Baruş ise  İzzet Baysal´ın ismi bir şehir ile özdeşleşen ender şahsiyetlerden biri olduğunu söyleyerek, "Bir şehrin ismi anıldığında o şehirden ayrı düşünülemeyecek insanlar vardır. O şahısların adları o şehrin insanlarının hafızasında asırlar boyu yaşamaya devam eder. Ancak, hem bir şehrin hafızasında hem de o şehrin insanlarının günlünde yaşamaya devam etmek ve hayırla yad edilmek çok az kişiye nasip olan bir hususiyettir. Bunun için orada yaşayanların hayatının her alanına dokunan ederler, değerler bırakmanız gerekir. İsmi bir şehirle özdeşleşmiş ender şahsiyetlerden biridir İzzet Baysal. Bolu denilince İzzet Baysal´ın, İzzet Baysal denilince Bolu´nun akla gelmemesi mümkün değildir. O, içinde yaşadığı toplumun, Bolu insanının sorunlarıyla hemhal olmuş, erdemli bir toplumun vazgeçilmez bir özelliği olan hayır işlerini sürekli hale getirmiş müstesna kişiliklerden biridir" dedi.

Programda son konuşmayı ise Bolu´ya gelerek İzzet Baysal Şükran Günlerine katılan Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ yaptı. Bozdağ, “İzzet Baysal ismi sadece Bolululara has bir isim değildir. Esasında o, Türkiye´nin 81 iline ve bütün Türk insanına mal olmuş, ünü yaptıkları ile Türkiye sınırlarını da aşmış hepimizin iftihar ettiği, gurur duyduğu büyük bir insan, büyük bir liderdir. Herkes tarafından sevilmek nasıl olur sorusunu sorduğumuz zaman bu cevabı İzzet Baysal´dan bulmak mümkün. Burada bunu görüyorum. O, sadece Boluluların değil Türkiye´nin dört bir tarafındaki imkan sahibi insanlara da örnek olmuştur. Yozgat´ta İzzet Baysal´ın Bolu´ya yaptığını bütün Yozgatlılar konuşur. Ankara´da ise Ankaralılar konuşur ve herkes der ki bizde de keşke bir İzzet Baysal olsa. Bunun için ben bütün Bolululara da teşekkür ediyorum. Çünkü Bolulular böyle büyük bir insanı yetiştirdiği için. İzzet Baysal en büyük yardımını eğitim ve sağlığa verdiğini görüyoruz. Çünkü gelecek nesiller eğitimle daha iyi olacaklar. Bir gün geliyor herkes ölüyor, bir çok insan unutulup gidiyor. Eğer öldükten sonra yaşamak isteyen varsa onun için de merhum İzzet Baysal güzel bir örnektir” dedi.

İzzet Baysal Anma Töreninden sonra Solmaz-Ahmet Baysal’ın yaptırdığı Kadriyeana Anaokulu İnşaatı gezildi.

Şükran günlerinin ilk günü Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Türk Sanat Müziği Korosu Konseri ile sona erdi.

 

 

 

 

AKTAŞ MAH. ŞEHİT GÜVEN KESKİN CAD. ŞÖFERLER ODASI MOTOR TAŞIT SÜR SİTESİ NO 8A MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.