BOLU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇEMBERİMDE GÜL OYA PROJESİ SERGİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

ÇEMBERİMDE GÜL OYA PROJESİ SERGİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

 

 

81 ilde gerçekleştirilecek olan kültür projesi kapsamında saat 11.00’de Bolu Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde Çemberimde Gül Oya Projesi Sergisi yapıldı.

Sergiye, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Mengen Kaymakamı Yavuz Akyol, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, kurum müdürleri ve izleyiciler katıldı.

 

Sergi açılışı,  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Proje İl Koordinatörü Burcu ilhan,  açılış konuşması ile izleyicilere projeyle ilgili bilgilendirme yaptı.

 

E-Twinning İl Koordinatörü Melike Karabacak ise konuşmasında: “2005 yılında Avrupa Komisyonunun e-öğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan e-Twinning, 2007 yılından bu yana “Yaşam Boyu Öğrenme” programına sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Merkezi Destek Servisi, Avrupa´daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 33 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca eTwinning ulusal düzeyde  Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenmektedir.

Ülkemiz eTwinning´e 2009 yılında dahil olmuştur. eTwinning Türkiye Ulusal Destek Servisi, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ülkemizde 24.000´den fazla okuldan, 40.000´den fazla kullanıcı portala kayıtlıdır ve şu ana kadar 7600´den fazla projeye katılmışlardır. eTwinning Erasmus + sürecinde de Avrupa Komisyonu´nun desteklemeye devam ettiği faaliyetlerden biridir ve son süreçte 2020 yılına kadar sürdürülecektir. 

İlimiz okulları son yıllarda e-twinning projelerinde aktif bir şekilde rol almaktadır. Proje tabanlı,öğrenci merkezli eğitimin popüler olduğu günümüzde,öğrencilerde ekip ruhu,birlik,beraberlik duygularının canlanmasını sağlayan proje tabanlı öğretim e-twinning projeleriyle mümkündür.İlimiz 2 yıl öncesinde okullar sıralamasında kırmızıyla işaretlenirken bakanlığımızdan bu yıl gelen sonuçlara göre Türkiye sıralamasında 22.sıradadır.Bu tablo ilimiz eğitim-öğretimi için umut verici, bizler için oldukça gurur vericidir.İlimizi daha iyi noktalara taşımak ise yakın zamanlı hedefimizidir.İl koordinatörü olarak bugün burada yer alan ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkürü bir borç bilirim.Hepinize keyifli seyirler dilerim.” diyerek sözü Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz’e bıraktı.

 

Yusuf Cengiz konuşmasında: “Modernleşme ve şehirleşme sürecini yaşıyoruz ve yavaş yavaş  geleneklerimizi kaybetmekle yüz yüze kalıyoruz. Bizim köylerimizde söylenen türkülerimiz, manilerimiz, ağıtlarımız vardı, Ninelerimizin söylediği türküler hala kulağımızdadır. Bunları tekrar hatırlatması ve kültürümüze  sahip çıkması açısından  bu projeler çok önemli. Amacımız Bolu merkezli bir proje yaprak bunu 81 ile yaymak olmalı. Anadolu kadını sevgisini ilmek ilmek yemenisine, halısına, kilimine işlemiş sözün sır olduğu, sevgisini en masum haliyle kalbinde sakladığı zaman nakışları işlemelerini yapmıştır. Duygular, dilekler o nakışlarda beyit olmuştur. Sevgiliye verilen oyalı bir çember sadakatin ve refahın sembolüdür. Gül sevgi ve aşkı anlatır ;eğer gül yeşil tonlarla süslenmişse o kişinin mutluluğunu anlatır eğer bunun yanına sümbül de işlenmişse o kişinin gelininin evine bağlılığını anlatır ama eşine de küsmüşse onu bir acı biberle süsler dolayısıyla çiçeklerin ve renklerin dilini bizim insanımız çok güzel konuşturur.

81 ilin 81 kültürün burada buluştuğu bu projemizin  Bolu’muza hayırlı olmasını diliyor, projenin hayat bulmasına vesile olan başta değerli öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Daha sonra ise Mengen Kaymakamı Yavuz Akyol konuşma yaptı. Konuşmalarında “Birliğin, kardeşliğin,dostluğun ve kültürel kaynaşmanın en güzel örneklerinden birini yaşıyoruz. Türkiye’de kültürel anlamda büyük bir zenginlik var. Farklı kültürleri bir araya getirmek büyük emek ister. Bugün arkadaşlarımızın yapmış olduğu bu çalışma da tam anlamıyla bir milli eğitim çalışmasıdır. Bu manada bu çalışmanın değeri büyüktür. 81 kültürü iki bavula sığdırıp minyatür haliyle buraya getiren öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Son olarak konuşan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz : “Kültürümüzü yaşatmak için öğretmenlerimizin çok değerli çalışmalarını izliyoruz. Şu an en çok ihtiyacımız olan birlik ve beraberlik .Ve bu proje de birliğimizin çok güzel bir örneği. Kültür ,bir milleti millet yapan önemli  öğedir. Kendi kültürümüzü ve medeniyetimizi ayakta tutmaya çalışan tüm herkesin emrindeyiz, yanındayız. Bu güzel  programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi.

Program, plaket takdimi , İl Gençlik Spor Müdürlüğü bünyesindeki ekibimizin yöresel halk oyunları gösterisi, Mengen Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden oluşan mini koro, Bolu Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenlerinin mini konseri  ardından kurdele kesimi sonrasında 81 ilin kültürüne ait stantlardan oluşan serginin gezilmesi ve yöresel lezzet ikramları ile son buldu.

Ülkemizin 81 ilinden 81 eğitimcinin birlikte el ele gönülden gönüle yürüttükleri bu proje kültürel çeşitliliği ve kaybolmaya yüz tutmuş gelenek ve görenekleri  yeniden canlandırmayı hedeflemektedir. Bu sayede yok olmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimiz yeniden gün yüzüne çıkacak ve ülkemiz birlik ve beraberliğine katkıda bulunacaktır.

Cennet şehrimiz Bolu’da Çemberimde Gül Oya Projesi sergisi 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında sürecektir.

   

 

 

31-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-2016

 

AKTAŞ MAHALLESİ ÇELİK SOKAK NO2 MERKEZ / BOLU - 0 (374) 280 14 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.